,

Kar geliyor! İstanbul'u fena vuracak, tarih verildi

Yurt genelinde soğuk hava etkili olurken, İstanbul'da etkili olan soğuk hava sonrası kar yağışı olacak mı sorusu sorulmaya başlandı. Meteoroloji Kahini Kerem Ökten de bununla ilgili bir açıklama yaptı ve İstanbul karla erken tanışabilir tahmininde bulundu ve İstanbul'a aralık ayında kar yağacağını belirterek kesin tarih verdi.

Kar geliyor! İstanbul'u fena vuracak, tarih verildi

Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Eskişehir çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda ve Ardahan, Muş, Bitlis, Van'ın güneyi, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli, Giresun'un ve Artvin'in kıyı kesimleri ile Rize çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

 

Hava sıcaklığı mevsim normallerine dönerken rüzgarın genellikle kuzey, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

İSTANBUL İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI

Ülke genelinde soğuk hava dalgasına girildi.

Yurt genelinde soğuk hava devam ederken, birçok ile mevsimin ilk karı düştü. Meteoroloji Kahini Kerem Ökten, İstanbul'a kar yağışının ne zaman geleceğini açıkladı.

Türkiye genelinde soğuk ve yağışlı hava etkisini göstermeye başlamışken, İstanbul'a henüz kar yağışı uğramadı. İstanbul'da kar yağışının ne zaman olacağı merak konusu oldu. Peki, İstanbul'a kar ne zaman yağacak? İşte, hava tahminleri...

Bazı illerde sağanak yağış ve soğuk hava devam ederken, bazılarına ise kar yağışı uyarısı yapılmıştı.

25 İL İÇİN SORU KODLU UYARI

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, 25 il için "Sarı Kodlu" uyarıda bulunmuştu.

Adıyaman, Amasya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Hakkari, Kayseri, Malatya, Mardin, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Batman ve Şırnak için sarı kodlu uyarı verildi.

Meteoroloji'nin ‘Sarı kod’ uyarısından sonra ise Kocaeli, Sakarya, Kütahya, Hakkari, Karabük, Aksaray, Nevşehir, Batman, Bitlis ve Bolu'ya mevsimin ilk karı yağdı.

KEREM ÖKTEN DUYURDU

Meteoroloji Kahini Kerem Ökten, sosyal medya hesabı üzerinden günler öncesinden kar yağışı uyarılarında bulundu. Kar ile erken tanışacağımızı ifade eden Ökten, "Dikkat! 5 Aralık'ta Ülkemize, İstanbul dahil, kar yağışları gelebilir." diye konuştu.

Ökten'in paylaşımı şöyle: Dikkat! 5 Aralık'ta Ülkemize, İstanbul dahil, kar yağışları gelebilir. Hem Avrupa hem de Amerika meteoroloji modelleri hemfikir. Yakından takip ediyorum. Kar ile erken tanışabiliriz.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler