,

Türkiye’nin en zengin dolar milyarderleri!

Forbes dergisi 2024 yılının milyarderler listesini açıkladı. Listede Türkiye'den 27 iş insanı yer aldı. Murat Ülker, 5 milyar dolarlık servetiyle listenin başında yer aldı.

Türkiye’nin en zengin dolar milyarderleri!

Forbes'un bu yıl 38'nci kez yayımladığı Milyarderler Listesinin yayımladı. Gazetememur.com takipçileri için Forbes'ten araştırma yaptı.

Türkiye'den listeye giren dolar milyardereleri

Forbes dergisi 2024 yılının milyarderler listesini açıkladı. Listede Türkiye'den 27 iş insanı yer aldı. Murat Ülker, 5 milyar dolarlık servetiyle listenin başında yer aldı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Ülker, Türkiye'nin dolar milyarderleri listesinde ilk sırada yer aldı. Ülker'in servetinin bir yılda 19 milyon dolar gerileyerek 5 milyar dolar olarak kayda geçtiği belirtildi.

2- 3,7 milyar dolarlık servetiyle İpek Kıraç

3- 3,6 milyar dolarla Semahat Sevim Arsel 

4- 3,3 milyar dolarlık servetiyle Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Cemil Kazancı

Diğer dolar milyardarleri şu şekilde:

İbrahim Erdemoğlu (İbrahim Erdemoğlu ve kardeşi Ali, halıda kullanılan önde gelen malzeme üreticisi SASA Polyester'in %75'inden fazlasına sahipler.)

Erman Ilıcak (Erman Ilıcak'ın 1993 yılında kurduğu Rönesans Holding, 28 ülkede inşaat müteahhidi ve gayrimenkul geliştiricisi olarak faaliyet gösteriyor.)

Mustafa Rahmi Koç (Mustafa Rahmi Koç, ana sektörleri enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim malları ve finans olan Koç Holding'in onursal başkanıdır.)

Ali Erdemoğlu (Ali Erdemoğlu ve kardeşi İbrahim, halıda kullanılan önde gelen malzeme üreticisi SASA Polyester'in %75'inden fazlasına sahipler.)

Hamdi Ulukaya (Yoğurt kralı olarak bilinen Hamdi Ulukaya, Amerika'nın en popüler Yunan yoğurdu markası Chobani'nin kurucusudur.)

Filiz Şahenk (Ferit Şahenk'in CEO'su olduğu Doğuş Holding, turizmden emlak ve medyaya, finansal hizmetlerden inşaat ve otomotive kadar birçok sektörü kapsıyor.)

Mustafa Küçük (Mustafa Küçük, hazır giyim ve ev eşyaları üreticisi ve perakendecisi LC Waikiki'nin en büyük hissedarıdır.)

Sezai Bacaksız (Sezai Bacaksız ve milyarder ortağı Nihat Özdemir, Gazi Üniversitesi'nde öğrenciyken tanıştılar ve 1976 yılında Limak İnşaat'ı kurdular.)

Şefik Yılmaz Dizdar (Şefik Yılmaz Dizdar, hazır giyim ve ev eşyaları üreticisi ve perakendecisi LC Waikiki'nin ortağıdır.)

Nihat Özdemir (Nihat Özdemir ve milyarder ortağı Sezai Bacaksız, Gazi Üniversitesi'nde öğrenciyken tanıştılar ve 1976 yılında Limak İnşaat'ı kurdular.)

Mehmet Sinan ve Ailesi Tara (Mehmet Sinan Tara, Türkiye'nin en büyük inşaat ve enerji şirketlerinden biri olan ENKA'nın yönetim kurulu başkanıdır. 1957 yılında babası Sarik Tara tarafından kuruldu.)

Ali Metin Kazancı (Ali Metin Kazancı, Türkiye'nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan Kazancı Holding'in yönetim kurulu başkanıdır.)

Ahmet Çalık (servetini Diesel, Levi's, Gap ve diğer Batılı markalara satış yaparak denim üzerine kurmuş olsa da tekstil artık ikincil bir rol oynuyor.)

Bülent Eczacıbaşı (Kardeşi Faruk, Türkiye'de 25, yurt dışında 16 üretim tesisi bulunan bir holdingin ortağıdır.)

Hamdi Akın (enerji, gayrimenkul geliştirme ve altyapı yatırımlarına sahip bir holding olan Akfen Holding'in kurucusudur.)

Faruk Eczacıbaşı (Kardeşi Bülent, Türkiye'de 25, yurt dışında 16 üretim tesisi bulunan bir holdingin ortağıdır.)

Mehmet Ali Aydınlar (Türkiye'nin en büyük özel hastaneler zinciri Acıbadem Sağlık Grubu'nun kurucusu ve lideridir.)

Selçuk Bayraktar (Türk insansız askeri drone üreticisi Baykar'ın yüzde 52,5'ine sahip. Yönetim kuruluna başkanlık ediyor ve teknolojiden sorumlu başkan olarak görev yapıyor.)

Aydın Doğan (petrol dağıtımı, elektrik üretimi, emlak, turizm ve e-ticaret alanlarında faaliyet gösteren halka açık bir şirket olan Doğan Holding'in %29'una sahiptir.)

Deniz Şahenk (2001 yılında kalp krizinden ölen Doğuş Holding'in kurucusu Ayhan Şahenk'in dul eşidir. Holdingte aktif bir rolü bulunmamaktadır.)

Haluk Bayraktar (Türk insansız askeri drone üreticisi Baykar'ın yüzde 47,5'ine sahip. Kardeşi Selçuk ile birlikte bu şirketin sahibidir ve CEO olarak görev yapmaktadır.)

Murat Vargı (Türkiye'nin en büyük mobil hizmet sağlayıcısının kurucu ortağı olan Murat Vargi, gayrimenkul ve oteller, start-up'lar ve yenilenebilir enerji alanlarında faaliyet gösterdi.)

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler