,

Altılı masadaki liderlere sunulacak anket ortaya çıktı!

Altılı masadaki liderlere sunulmak üzere yapılan araştırmaya göre, halkın yüzde 49,1’i altılı masanın AK Parti karşısında bir alternatif olabileceğine inanıyor. HDP seçmenlerinin yüzde 52’si de partilerinin altılı masada olduğuna inanıyor.

Altılı masadaki liderlere sunulacak anket ortaya çıktı!

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine bir yıldan az süre kala siyasi partiler, kamuoyu yoklamalarına başladı.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin çevresinde bir araya geldiği 'altılı masanın' toplumda ne kadar karşılık bulduğu merak konusuydu.

Kısa Dalga'dan Mahmut Aydın'ın haberine göre 'Olgu ve Algı Arasında Altılı Masa' başlıklı anket, 21 Ağustos’ta Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirmede liderlere sunulacak.

Söz konusu araştırma ADAMOR tarafından temmuz ayında tamamlandı.

KALICI OLACAĞINA İNANANLAR YÜZDE 49.8

Araştırmaya göre, halkın yüzde 49,8’i 6’lı masanın iş birliğinin kalıcı olacağını düşünüyor. Bunda liderlerin her ay düzenlediği toplantının etkili olduğu ifade edildi.

Halkın yüzde 49,1’i 6’lı masanın AKP karşısında bir alternatif olabileceğine inanıyor. Masanın Türkiye’nin daha demokratik bir ülke olmasını sağlayacağına inanların oranı ise yüzde 48,5.

ALTILI MASA UMUT OLDU MU?

Araştırmaya göre halkın yüzde 44,5’i 6’lı masanın topluma umut olduğunu düşünüyor. 2023 seçimlerinde 6’lı masayı oluşturan ittifakın kazanacağını düşünenlerin oranı da yüzde 45,7.

Halkın yüzde 47,8’i ise altılı masanın kendisini topluma yeterince anlatamadığı görüşünde. Bu eleştiriyi getirenlerin HDP seçmeni ile Millet İttifakı'na oy verenlerden oluşması dikkati çekti.

'CUMHURBAŞKANI ADAYINI CHP VE İYİ PARTİ BELİRLESİN'

Katılımcılar, altılı masada partilerin aldıkları oy oranında temsil edilmesini istiyor. Millet İttifakı'na oy veren seçmelerin yüzde 74,2’si masadaki partilerin oy oranlarını göre temsil edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu durum, “CHP ve İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayını belirlemede daha fazla söz sahibi olsun” şeklinde değerlendiriliyor.

HDP SEÇMENLERİNİN YÜZDE 52'Sİ PARTİLERİNİN MASADA OLDUĞUNA İNANIYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 44,8’i, “HDP’nin altılı masanın gizli ortağı” olduğuna inanıyor. Bu sonuçta Cumhur İttifakının propagandasının etkisi olduğu değerlendiriliyor. HDP’nin masada olduğuna inanların yüzde 61,4’ü Cumhur İttifakı seçmeni. Ancak ilginç bir şekilde HDP seçmenlerinin yüzde 52’si de partilerinin altılı masada olduğuna inanıyor.

Araştırmaya göre, HDP seçmenlerinin yüzde 79,6’sı partilerinin 6’lı masada yer alması gerektiğini düşünüyor. Millet İttifakı seçmenlerinin ise sadece yüzde 21,7’si HDP’yi 6’lı masada istiyor.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler