Gündem

PTT ve TRT'deki sözleşmeliler de kadroya alınsın çağrısı

Birlik Haber-Sen, PTT Ankara Başmüdürlüğü önünde sözleşmeli çalışanlara kadro düzenlemesinde kapsam dışında bırakılan sözleşmeli personellerin kadroya alınabilmesi için çağrıda bulundu.

Eklenme : 23 Kasım 2022 Çarşamba 18:00 - Güncelleme : 23 Kasım 2022 Çarşamba 17:24


Mehmet Fahri Özkan / milli gazete

Sözleşmelilere kadro düzenlemesinin Kasım ayı içerisinde düzenlenerek yürürlüğe girmesi beklenirken, kapsam dışı kalan İHS’li ve ÖHT’li çalışanların da kapsama alınması için Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Birlik Haber-Sen PTT Ankara Başmüdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Birlik-Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, çalışanların unutulmaması için çağrıda bulundu. Kadro düzenlemesi için bir imza kampanyası düzenlediklerine dikkat çeken Budak, 100 binin üzerinde imza toplandığına vurgu yaparak, “PTT’de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan ÖHT’li personellerin kadroya alınması için başlattığımız imza kampanyası sonucunda Ülkemizin her bir köşesinden topladığımız 100 bini aşkın imzayı, bugün kadro bekleyen arkadaşlarımızla birlikte Türkiye genelinde eş zamanlı olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderiyoruz. Kamuda sözleşmeli olarak çalışanların kadroya geçirilmesi çalışmalarında sürece dahil edilmek istediğimizi duyurmuş olacağız.” dedi.

TÜM ÇALIŞANLARI KAPSAMASI GEREKTİĞİ HER FIRSATTA İFADE EDİLDİ
Kamuda sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi ile ilgili sürecin uzun süredir devam ettiğine dikkat çeken Budak, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme ile sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi hükmünün yer aldığını belirterek, “2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir.” diye konuştu.

GEREKLİ DÜZENLEME YAPILMALIDIR
Sendikanın kapsamında PTT’de yaklaşık 12 bin İdari Hizmet Sözleşmeli personel ve TRT’de 4 bin Özel Hukuk Hükümlerine tabi sözleşmeli personelin bulunduğunu ifade eden Budak, kurumlar bünyesinde çalışanların farklı özlük hakları ve maaşlar ile çalıştığının altını çizerek, “Ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz PTT’de İdari Hizmet sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye, TRT’de Özel Hukuk Hükümlerine tabii sözleşmeli personelinde memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir. Mağdur arkadaşlarımız tarafından verilen ve sayıları 100 bini aşan imza ile kadro taleplerini Bakanlığa gönderiyoruz.” dedi.