,

Eczanelerde tehlike çanları çalıyor: İlaç stokları eridi

Eczanelerde ilaç krizi giderek büyüyor. Birçok antibiyotik, ateş düşürücü ve soğuk algınlığı ilaç eczanede bulunmazken, elinde ilaç bulunan eczanelerin ise ellerindeki stokları bitme aşamasına geldi.

Eczanelerde tehlike çanları çalıyor: İlaç stokları eridi

Sözcü'den İlker KILIÇASLAN'ın haberi...

Kış aylarını başlamasıyla birlikte grip, nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarının arttığı bugünlerde eczanelerde ilaç krizi yaşanmaya başladı.

Birçok eczanede ağrı kesici, ateş düşürücü, antibiyotik gibi temel ilaçlar bulunmazken, elinde ilaç bulunduran eczanelerde ise stokların giderek erimeye başladığı öğrenildi.

Yaşanan ilaç krizini gündeme taşıyan Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, acil önlem alınmadığı ve krizin önüne geçilmediği takdirde önümüzdeki günlerde halk sağlığını büyük bir tehlikenin beklediğini ifade etti.

‘DEPOLARDA İLAÇ YOK, ELİMİZDEKİ STOKLAR ERİYOR’

İlaç krizinin her geçen gün büyüdüğünü ifade eden Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, yüzlerce ilacın şu anda depolarda ve eczanelerde olmadığına dikkat çekti.

Oda Başkanı Balı yaşanan krizle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Hasta sayılarının arttığı, yoğun salgınların olduğu bir dönemde ilaç yoklukları halk sağlığını tehdit eder duruma geldi. Yüzlerce ilaç ya hiç yok ya da ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Gece acillerden çıkan vatandaş önce telefonla eczaneleri arıyor, ilaç varsa gidiyor.

Birçok antibiyotik, ateş düşürücü, soğuk algınlığı gibi salgın dönemlerinde sıklıkla kullanılan ilaçlar piyasada yok. Kendi eczanemde bile birçok hastayı sadece antibiyotik yok diye geri göndermek zorunda kaldım. Şu anda depolarda ilaç yok, elimizdeki stoklar da eriyor.

Sanıyorum birkaç güne eczanelerin ellerindeki stoklarda tamamen bitecek. Artık doktorlara ‘Elimizde şu kadar sayıda şu ilaçlar var' diye liste vermeye başladık.

Hastalar mağdur, eczacılar mağdur, doktorlar mağdur. Acilen önlem alınmazsa durum çok daha vahim bir hal alacak. Yetkililere en yakın nöbetçi eczaneye gidip içinde yaşadığımız kaosu görmeye davet ediyoruz. Bir kutu antibiyotik için hastaların elinde reçete ile eczane eczane dolandığını görsünler.”

‘ZAM GELECEK DİYE İLAÇLARI BEKLETİYORLAR’

İlaç krizinin başlıca nedenleri hakkında söz eden oda başkanı Balı, en büyük sebebinin zam gelecek söylentisinden kaynakları firmaların ve depoların ilaçları piyasaya sürmeyip ellerinde bekletmesi olduğunu dile getirdi.

Oda Başkanı Balı sözlerine şöyle devam etti:

“İlaç Fiyat Kararnamesi diye bir kararname var. Bu kararname ile devlet ilaca az para verdiği için firmalar az sayıda veya sınırlı olarak ilaç üretimi yapıyor. İlaç yokluğunun en önemli etkenlerinden birisi bu. Bir başka etken ise ilaçlara zam söylentisi var.

Her yıl Şubat aylarında ilaçlara bir zam geliyor. Zam geleceğinin beklentisine giren firmalar veya depolar ilaçları ellerinde tutuyor. İlaçları piyasaya sürmüyor ya da sınırlı veriyor. Çünkü gelecek zammı bekliyor.

Diğer bir sıkıntı ise, yerli ilaç üretimine önem vermememiz. Eğer bu ilaçların büyük bir kısmını biz üretmiş olsaydık, şimdi ‘İlaçta kriz yaşanıyor' diye bir sorun konuşmazdık.”

‘ŞİDDET OLAYLARININ ARTACAĞI ENDİŞESİNDEYİZ’

Acilden çıkan bir hastanın ilaca ulaşma isteğinin en doğal hakkı olduğunu söyleyen oda başkanı Balı, ancak ilaca ulaşamayan hastanın artık şiddete yönelmeye başladığını ifade etti.

Yaşanan ilaç krizi sebebiyle önümüzdeki günlerde eczanelerde şiddet olaylarının artmasından endişe ettiklerini söyleyen Balı, şöyle devam etti:

“Bir ilaca ulaşmak hastanın en doğal hakkı. Bizim görevimizde zaten bunun ilacın teminini sağlamak. Ancak bizim elimizde ilaç olmayınca yapabilecek bir şeyimiz yok. Eczaneye gelen bir hastaya ‘Elimizde o ilaç yok' dediğimizde bizimle tartışmaya başlıyor. Hasta da haklı bizde haklıyız. Olmayan bir ilacı kendisine nasıl temin edebiliriz. Hasta bu konuda sanki biz yetkiliymişiz gibi görüyor. Kamuoyunda kimi zaman eczanelerde yaşanan şiddet olaylarının yaşandığı görüyoruz. Ancak endişemiz önümüzdeki günlerde artacak olan ilaç krizi sebebiyle eczanelerdeki şiddet olaylarının artış göstermesi. Bunun için nasıl bir önlem alınacak bilmiyoruz.”

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler