USD : 18,57 %0,35
EUR : 18,15 %-0,37
ALTIN (Gr): 995,92 %0,81
BIST 100 : 3.156,64 %0,31
BITCOIN : 19.488,81 %-0,10
Petrol : 89,29 %0,91
Memurlar

Memurun fazla çalışma ücreti de artacak mı?

Kamu personelinin fazla çalışma ücreti memur aylık katsayısına bağlı değildir.

04 Temmuz 2022 Pazartesi 18:04

Kamu personeline genel olarak fazla çalışma yaptırılmakta ama 657 sayılı Kanunun 178. maddesinde yer alan hüküm gereğince, fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilmektedir.

Ancak bazı kamu kurumlarının teşkilat kanunlarına yazılan özel hükümler gereğince fazla çalışma yaptırılan personele fazla çalışma ücreti verilmektedir.

Fazla çalışma ücreti memur aylık katsayısına bağlı değildir. Her yıl bütçe Kanunu ile belirlenmektedir.

Ek bütçe Kanunuyla, 657 sayılı Kanunun 178 inci maddesi uyarınca fazla çalışma karşılığında saat başına yapılacak ödeme 2,70 Türk Lirasından 4,40 TL'ye yükseltilmektedir. 

Bakanlıklar özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele (makam şoförleri dahil), makamla birlikte çalışan personele ödenen fazla çalışma ücreti ise 4,60 TL'ye yükseltilmektedir.

Fazla çalışma ücretinden genel olarak damga vergisi hariç bir kesinti yapılmamakta ayrıca aylık bazdaki ödemenin 50 saati geçmemesi gibi bir ilke olmaktadır.

Bir kez daha söyleyecek olur, memur aylık katsayılarının artmasından dolayı fazla çalışma ücretleri artmayacaktır. Fazla çalışma ücretleri ek bütçe kanununda yer alan artıştan dolayı artacaktır.

----------------------

SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca GAZETEMEMUR.COM uygulamasını,

App Store

Google Play

Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Facebook hesabı için tıklayınız.

İnstagram hesabı için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur