USD : 18,48 %0,14
EUR : 17,85 %0,37
ALTIN (Gr): 972,24 %0,96
BIST 100 : 3.308,18 %1,47
BITCOIN : 20.265,54 %6,03
Petrol : 85,86 %2,14
Memurlar

Ali Yalçın: 3600 ek gösterge vaat olmaktan çıkmıştır

Genel Başkan Ali Yalçın, kamu görevlileri açısından yıllardır çözüm bekleyen 3600 ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda gelinen noktayı üyelerle paylaştı. Yalçın, “6.Dönem Toplu Sözleşme'de vaat olmaktan çıkarak kazanım haline dönüştürdüğümüz 3600 ek gösterge çalışmasının ilk toplantısını gerçekleştirdik. 3600 ek göstergenin adil sonuç üretecek şekilde ve kamu görevlilerinin tamamını kapsayacak biçimde sonuçlanmasını önemsiyoruz. Ek gösterge çalışmalarını Cumhurbaşkanımızın vaat ettiği grupların kapsamını genişletilerek tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde tamamlanması gerekir. “

24 Şubat 2022 Perşembe 16:08

Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkan Ali Yalçın’ın yanı sıra Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Diyanet-Sen genel merkez yönetimi, Genel Merkez Kadınlar Komisyonu üyeleri, şube yönetimleri, ilçe temsilcileri, iş yeri temsilcileri katıldı. Toplantıda üyelere hitap eden Yalçın, Diyanet-Sen’in örgütlenme açısından diğer sendikalara örnek olduğunun altını çizerek, “Bu teşkilat bizleri toplu görüşme masasıyla buluşturan teşkilattır. Bu teşkilat sendikalaşma oranıyla kamu görevlileri arasında en yüksek sendikalaşma oranına sahip bir teşkilattır. Bu teşkilat sokakları kana bulayanlara karşı sala okuyanların dirayet merkezidir. Ne kadar teşekkür etsek hakkınızı teslim edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Diyanet-Sen’in kamu personel sistemi ve kamu görevlileri sendikacılığı tarihi açısından önemine vurgu yapan Yalçın, “Diyanet-Sen hem kamu görevlileri açısından hem de din görevlileri açısından sendikacılığın huzur ve cesur kalesidir. Diyanet-Sen; kamu personel sistemi ve kamu görevlileri sendikacılığı tarihine geçen pazarlık mahareti ve kazanım üretme meziyeti ile örnek bir sendikadır. Üyeleri insanlara, kendisi Memur-Sen’e bağlı sendikalara imamlık yapan ve ön safı tutan sendikamızdır” diye konuştu.

3600 Ek Gösterge Vaat Olmaktan Çıkmıştır

Genel Başkan Ali Yalçın, kamu görevlileri açısından yıllardır çözüm bekleyen 3600 ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda gelinen noktayı üyelerle paylaştı. Yalçın, “6.Dönem Toplu Sözleşme'de vaat olmaktan çıkarak kazanım haline dönüştürdüğümüz 3600 ek gösterge çalışmasının ilk toplantısını gerçekleştirdik. 3600 ek göstergenin adil sonuç üretecek şekilde ve kamu görevlilerinin tamamını kapsayacak biçimde sonuçlanmasını önemsiyoruz. Ek gösterge çalışmalarını Cumhurbaşkanımızın vaat ettiği grupların kapsamını genişletilerek tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde tamamlanması gerekir. Ek göstergenin yanı sıra 38 farklı mevzuat türünde farklı haklara tabi olarak çalışan sözleşmeli personelin de 2022 yılı içerisinde kadroya geçirilmesini sağlayacak olan yine Memur-Sen'dir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “kariyer” ve “liyakat” dahil bir çok ilkesi ve hükmü açısından tartışma konusu olan “sözleşmeli personel” statüsü ve istihdamı büyük bir sorun oluşturmaktadır. Sözleşmeli personelin statüsünün yeniden belirlenmesi ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi noktasında yetkili Konfederasyon olarak Memur-Sen taşın altına elini koyacaktır. Yıllardır her platformda zikrettiğimiz aynı işi yapan fakat farklı sosyal güvenceye tabi olan sözleşmeli personel garabetine de son vermek için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Mayıs Ayında Hedefimiz 100 Bin Üye

Toplantıda teşkilatına seslenen Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız “Diyanet- Sen olarak milletimize, memleketimize, medeniyetimize hizmet ediyoruz. Biz millet iradesinin sendikacılıktaki adıyız. Hak arama mücadelesinin Türkiye’deki adresiyiz. Çanakkale ruhuyuz. Diyanet- Sen, Yunus’u, Mevlana’yı, Hacıbektaşı Veliyi, Hacı Bayramı Veliyi rehber edinenlerin merkezidir” dedi.

Son zamanlarda kitle iletişim araçlarında ve sosyal medyada din görevlilerine yönelik yalan ve iftira amacı taşıyan provokatif saldırıların fazlalaştığına dikkati çeken Yıldız “Sizlerin görevi, günlük tartışmaların, özellikle de provokatif niyetle yürütülen saldırıların çok üzerindedir. Bunun için ne olursa olsun kuşatıcı, birleştirici, gönül kazanıcı, teskin edici yaklaşımınızdan taviz vermemelisiniz. Vazifenizi aşkla, heyecanla, samimiyetle yürüttüğünüz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir mesele, kazanamayacağınız hiçbir kalp kalmayacağından emin olun” diye konuştu.

Yıldız, 7 bin 800 yeni diyanet personelinin göreve başladığını ve bu kişilerin Diyanet-Sen üyeliği ile taçlandırılması gerektiğine vurgu yaparak Mayıs ayında 100 bin üye hedeflediklerini dile getirdi. Üye hedefinin yanı sıra Diyanet bünyesinde çalışan personelin daha nitelikli hale gelmesi ve daha nitelikli din hizmeti yürütmesi için kendine özgü akademik bir birimin kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yıldız, “Bu ihtiyacı sendika olarak uzun yıllardır dile getiriyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı da bu konuda hazırlıklarına başlamasına rağmen maalesef bir türlü Diyanet Akademisi’ni hayata geçiremedi. Gerek İlahiyat Fakültelerindeki gerek İmam Hatip Liselerinden mezun olanların Akademi desteğiyle daha donanımlı hale gelmesiyle, muhatap kitlenin karşısına daha donanımlı ve nitelikli bir biçimde çıkmaları din hizmetinin verimini ve etkisini de artıracaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : TT