,

KESK'e bağlı memurlar bordro yaktı

Kamu çalışanları, artan zamlar ve enflasyonu maaş bordrolarını yakarak protesto etti. Yapılan açıklamada “Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon çoktan yüzde 150'yi aştı. İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz” denildi.

KESK'e bağlı memurlar bordro yaktı

Kamu çalışanları, artan zamlar ve enflasyonu maaş bordrolarını yakarak protesto etti. Yapılan açıklamada “Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon çoktan yüzde 150'yi aştı. İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz” denildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Mersin, Adana, Antalya gibi birçok ilde artan enflasyon ve zamları protesto etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Diyarbakır’da Dağkapı Meydanı’nda toplanan KESK bileşeni sendika üyesi kamu çalışanları, 'İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz' pankartı açarak artan zam ve enflasyona dikkat çekti.

Açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Siraç Çelik, “Sanal rakamlara göre ‘enflasyon farkı’ değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz” dedi.

‘Gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150'yi aştı’
TÜİK verilerini eleştiren Çelik “Ülkenin üretim ve tüketim durumunu belirlemesi gereken TÜİK’in iktidarın bir ortağı gibi davranıp beceriksizce uygulanan politikaların manipülasyon yöntemi ile halkın kandırılıp ülkenin ekonomisini ve siyasetini çöküşe götürmektedir. Var olan rakamlar ile TÜİK'in yansıtmış olduğu rakamlar arasında yüzde 100 fark olmasına rağmen cari açığın tarihin en yüksek seviyesine çıktığı bir dönemde halkı yanıltmak için başarısız politikalarını başarılı gibi göstermeye çalışıyorlar. Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150'yi aştı. Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200'ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış ‘toplu sözleşme’ artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44'te kaldı” dedi.

‘Neye baksak ateş pahası fiyatlarla karşılaşıyoruz, hangi birini anlatalım’
“Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 6 bin 74 TL'ye, yoksulluk sınırı ise 19 bin 785 TL'ye ulaşırken ortalama kamu emekçisi maaşı 6 bin 750 lirada kaldı” diyen Çelik şunları söyledi:
“Bir yıl önce 7 lira 72 kuruş olan benzinin litresi bugün 28 lira 42 kuruşa çıktı. Bir yılda yüzde 268 artış. Bir yıl önce 7 lira 23 kuruş olan motorinin litresi bugün 28 lira 9 kuruş. Bir yılda yüzde 288 artış. Doğalgazın metre küpü bir yıl önce 1 lira 30 kuruştu. Aradan geçen bir yılda yüzde 140 artışla bugün 3 lira 26 kuruşa çıktı. Ortalama kamu emekçisi maaşı ile alınan doğalgaz sadece son bir yılda bin 533 metre küp azaldı. En düşük tüketimi esas aldığımızda bile elektrik faturalarındaki bir yıllık artış yüzde 125'i aştı. Nereye baksak, neye baksak ateş pahası fiyatlarla karşılaşıyoruz. Hangi birini anlatalım.” 

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler