,

Saç ekim merkezlerini mercek altına aldı: 500 milyon liralık vergi kaçakçılığı

Maliye'nin meslek gruplarına yönelik başlattığı denetimde vahim bulgulara ulaşıldı. Saç ekim ve güzellik merkezlerine yapılan ilk denetimde 500 milyon liralık vergi kaçağı belirlendi. Denetimler sürdükçe rakamın artması bekleniyor. Maliye, yakında marangozları mercek altına alacak ve 15 günlük seri bir denetim yapılacak. Vergi kaçıran bu işletmelere, fatura kesmedikleri miktarın yüzde 20'si kadar KDV ve bir misli vergi cezası kesiliyor. Gelir vergisi mükellefi olup vergi kaçıranlara ise yüzde 40'a kadar vergi cezası ile vergi kaçırdıkları rakam kadar ek ceza kesilecek.

Saç ekim merkezlerini mercek altına aldı: 500 milyon liralık vergi kaçakçılığı

Maliye'nin vergi adaleti sağlamak için başlattığı çalışmalar sırasında, önemli vergi kaçakları saptanmaya başladı. Defterdarlıklar ve Vergi Başkanlıkları, bir haftadır sadece güzellik merkezleri ve saç ekim merkezlerine yoğunlaştı.

İlk belirlemelere göre bu merkezlerde 500 milyon liralık vergi kaçağı var. Denetim ekipleri kısa sürede bu kadar yüksek miktarda kaçak tepsit edince, bütün güzellik ve saç ekim merkezlerini denetlemeye devam etme kararı aldı.

4Saç ekim merkezleri vergi denetimi açısından özel öneme sahip. Son yıllara ait verilere göre bu merkezlerde yurtdışından da 500 ile 800 bin kişi geliyor. Ortalama 2 bin dolarlık fatura kesiyorlar. Sadece İstanbul'da 350 adet saç ekim merkezi bulunuyor.

Denetimlerin ikinci hedefinde marangozlar var. Bu meslek grubunun vergi ödememek için yaygın olarak başkalarına ait IBAN'lar üzerinden tahsilat yaptığı belirlendi.

Vergi kaçıran bu işletmelere, fatura kesmedikleri miktarın yüzde 20'si kadar KDV ve bir misli vergi cezası kesiliyor.

Gelir vergisi mükellefi olup vergi kaçıranlara ise yüzde 40'a kadar vergi cezası ile vergi kaçırdıkları rakam kadar ek ceza kesilecek.

Kaynak : NTV

İlişkili Haberler

Manşetler