,

Konut kredileri durdu

Bireysel kredilere yönelik sıkı makro ihtiyati tedbirler konut kredilerinde büyümenin durmasına neden oldu. Bu durum Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış verilerine de yansıdı.

Konut kredileri durdu

Konut kredilerinde büyüme Ekim ayı itibariyle durdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı Finansal İstikrar Raporu'na göre konut kredilerinde 13 haftalık yıllıklandırılmış büyüme Ekim ayı itibariyle yüzde sıfır noktasına geldi.

Raporda Ocak ayında kamu bankaları tarafından duyurulan “İlk Evim” konut kredisi kampanyası ve Şubat ayında BDDK’nın konut alımında azami kredi tutarı güncellemesi ile konut kredileri yılın ikinci çeyreğinde ivme kazandığı ancak Ağustos ayında BDDK tarafından ikinci el konut alımlarında kredi değer oranlarının düşürülmesinin ve yükselen kredi faiz oranlarının etkisiyle 13 haftalık yıllıklandırılmış konut kredi büyümesinin gerilediği belirtildi.

Konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de büyümenin durduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı konut satış verileri içinde yer alan ipotekli satışlara yönelik istatistikler de konutta kredi kullanımının durduğuna işaret etti.

Verilere göre, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58 azalış göstererek 5 bin 577 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 azalışla 166 bin 461 oldu.

Ekim ayındaki ipotekli satışların, bin 369'u; Ocak-Ekim dönemindeki ipotekli satışların ise 50 bin 234'ü ilk el satış olarak gerçekleşti.

bloomberght

İlişkili Haberler

Manşetler