,

Kilometre dolandırıcılarına 10 yıl hapis

Yargıtay milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren emsal bir karar verdi. İkinci el araç satışı yapanları ilgilendiren karara göre aracının kilometresini düşürülmesinin ‘nitelikli dolandırıcılık’ saydı.

Kilometre dolandırıcılarına 10 yıl hapis

İnternet sitesinden 68 bin kilometre araç alan bir tüketici daha sonra otomobili arızalanınca gerçekle yüzleşti. Otomobilini yetkili servise götüren sürücü aranının 200 bin kilometre olduğunu öğrenince büyük şok yaşadı. Mağdur tüketici, Ağır Ceza Mahkemesi'nin yolunu tuttu.
Aracı satan kişi, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, karara itiraz edince devreye Yargıtay girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme; kilometresi düşürülmüş aracı değerinin üzerinde satmanın, 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu oluşturduğuna dikkat çekti. Kararda şöyle denildi:

"Davacının aracı satın aldığı ancak aracın yetkili servise götürülmesi ile, aracın kilometre saatinin değiştirildiğinin ve 200 bin kilometrede olduğunun tespit edilmiştir. Bu suretle sanığın nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin iddia edildiği olayda; tüm dosya çerçevesine göre sanığın mahkumiyetine yönelik mahkemenin kabulünde isabetsizlik görülmemiştir. Mahkeme hükmünün onanmasına oy birliği ile kabul edilmiştir."

10 YIL HAPİS CEZASI

Aracın gerçek değerinden daha yüksek değere satmak için yapılan hilelerden biri de aracın kilometresini düşürmek. Gerek teknik yöntemlerle gerekse de yeni araçlarda yazılım vasıtasıyla kilometre değeri düşürülebiliyor. Araçlarda kilometresi aracın değerini etkileyen asli unsurlarından birisi olarak görülüyor. Aracın yıpranma payının hesaplanması ve ileride çıkabilecek sorunların ve motor ömrü bakımından çok önemli bir husus olarak biliniyor. Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinde 'Nitelikli dolandırıcılık' başlığı altında bu tür hileye başvuranlara yönelik verilecek cezalar şöyle açıklanıyor:
"Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası 3 yıl ila 10 yıl arasında hapis olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 5000 güne kadar adli para cezası da hükmedilmektedir."

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler