BIST 5.001,06 %1.92 Dolar 19,03 %0.04 Euro 20,80 %0.52 Gr. Altın 1.210,00 %0.37 Petrol 76,00 %-0.89 Bitcoin 27.360,98 %2.81
İstanbulparçalı bulutlu9 °Cparçalı bulutlu
,

KDK'dan engellilerin sorunlarına çözüm

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kamu Denetçiliği Kurumu'nca (KDK), engelli 3 vatandaşın yaşadığı lojman, eğitim ve engelli aylığı sorunları, ilgili kurumlarla yapılan görüşmeler sonucunda çözüldü.

KDK'dan engellilerin sorunlarına çözüm

KDK'ya, 'engellilere yönelik sosyal hizmet ve yardımlar', 'korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç engelliler' konuları başta olmak üzere engelli hakları konusunda bu yıl 2 bine yakın başvuru yapıldı. Bu başvurular incelenerek, birçoğu çözüme kavuşturuldu. KDK'ya başvuruda bulunan bir vatandaş, çalıştığı kuruma bağlı lojmanda ikamet ettiğini, kalp krizi geçirdiğini, sağlık durumunun kötüye gitmesi sonucunda 2022 yılında hastane tarafından yüzde 44 engel oranlı rapor düzenlendiğini bildirdi. İş yerinin oturduğu lojmana uzak olması nedeniyle seyahat esnasında, öğlen yemeklerinde ve servise binmekle ilgili sıkıntılar yaşadığını ve sağlığının olumsuz etkilendiğini ifade eden başvurucu, daha önce yaşadığı kalp krizinin tetiklenmemesi ve sağlığının daha fazla bozulmaması için iş yerine yakın lojmanda ikamet etmek istediğini bildirdi. KDK'nın girişimleri sonucunda sorunu çözülen vatandaş, iş yerine yakın bir lojmana yerleştirildi.

EVDE DESTEK EĞİTİMİ SORUNUNA ÇÖZÜM

Yine yüzde 99 engelli olan vatandaş, devlet hastanesinden 3 hekim tarafından onaylanmış 'evde fizik tedavi veya 3'üncü basamak sağlık kuruluşunda yatarak fizik tedavi alması uygundur' raporu aldıklarını bildirdi. Başvurucu, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün kendisine 'hastane veya özel tutacakları fizyoterapistin daha iyi olur' dediğini ve 'fizik tedavi ihtiyacından dolayı destek eğitimi önerilmemiştir' raporu verildiğini kaydetti. 3 doktor imzalı rapora rağmen, Rehberlik Araştırma Merkezi Değerlendirme Kurulu’nun evde fizik tedavi almasını uygun bulmadığını ifade etti. KDK, engelli başvurucuyu haklı bularak sorununun çözülmesi için girişimde bulundu. KDK'nın girişimleri sonucu engelli vatandaşın 6 ay süre ile evde destek eğitiminden yararlanmasına karar verildi.

KDK'nın girişimleri sonucu yine doğuştan yüzde 69 oranında işitme engelli bir vatandaşa engelli aylığı bağlandı.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler