BIST 5.031,97 %-0.59 Dolar 19,07 %0.19 Euro 20,41 %-1.05 Gr. Altın 1.211,95 %0.66 Petrol 75,00 %-1.21 Bitcoin 27.504,98 %0.36
İstanbulparçalı az bulutlu10 °Cparçalı az bulutlu
,

Dışkapı Eğitim ve Araştırma ile Sami Ulus Çocuk Hastaneleri yıkılacak mı?

Ankara’daki kamu hastaneleri, sadece kentte yaşayanlara değil Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastalara sağlık hizmeti sunması bakımından önem taşıyor. Ankara’da bazı hastanelerin kapanacağı ya da yıkılacağı tartışmaları arasında milyonlarca insanın sağlık hizmeti aldığı iki hastanenin şubat ayının sonunda yıkılacağı duyuruldu.

Dışkapı Eğitim ve Araştırma ile Sami Ulus Çocuk Hastaneleri yıkılacak mı?

Hastanemi Açın Platformu’nun “Kapatmayacağız dediler boşaltıp yıkıyorlar” diyerek duyurduğu yıkım kararları kapsamında, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kadın Doğum Hastanesi yakın zamanda yıkılacağı belirtildi.

‘HASTANELER HALKINDIR, KAPATILAMAZ’

Hastanemi Açın Platformu, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan hasta ve ameliyat sayısının yüzde 60, ayaktan hasta sayısında ise yüzde 40 azalma gerçekleştiğini açıkladı. Platform, Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Kadın Doğum Hastanesi’nde doğum ve ameliyatların yapılmadığını, yatan hasta sayısında, ayaktan ve acil başvuru oranında ise ciddi oranda azalma olduğunu duyurdu. Hastanemi Açın Platformu üyeleri 1 Şubat’ta Dışkapı Hastanesi önünde “Hastaneler Halkındır, Kapatılamaz” diyerek açıklama yapacak.

‘HASTANEYİ YIKARAK HİZMET ALACAK HASTALARI DA CEZALANDIRMIŞ OLURSUNUZ’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, yıkılması planlanan iki hastane için imar değişiminin çıktığını, Sağlık Bakanlığı’nın bu hastanelerde şubat ayında randevu verilmemesi için talimat gönderdiğini söyledi. Her iki hastanenin de tıbbi cihazlarının taşınması için çalışmalar yapıldığını ifade eden Yalçınkaya, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı’nın bir hastaneyi yıkıp yeni bir hastane yapmak gibi bir usulü yok. Bir hastanenin ortalama yapım süresi 8 yıldır. Siz 8 yıl bir hastaneyi yıkarak hizmet alacak hastaları da cezalandırmış olursunuz. Yıkılıp yenisinin yapılacağı söyleniyor ancak ‘yenileme’ kampüs içinde yeni bir bina dikmek ile olur. Tıpkı Gülhane’de olduğu gibi. Bunlar tarihi hastaneler, tarihi misyonu var. Dışkapı Hastanesi SGK’nın en eski hastanesi ve merkez hastane. Sami Ulus’ta tarihi ve iyi bir bina. Numune, İhtisas’ı da kullanılamaz hale dönüştürdüler. Bu hastanelerin olduğu yer Altındağ’da, ekonomik olarak zorluk yaşayan bir bölge. Siz bir nevi Altındağ halkını cezalandırıyorsunuz

TÜRKİYE’DE ÇOCUK CERRAHİSİ ALANINDA TEK BİR HASTANE KALDI

Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki birçok binanın 2000 yılı sonrasında inşa edildiğini ve kampüs içerisinde sağlık hizmetini sürdürebilecek binaların olduğunu belirten Yalçınkaya, Sami Ulus Hastanesi’nin yıkılmasıyla Türkiye’de çocuk cerrahisi alanında çalışan tek bir hastanenin kalacağını onun da İzmir’de bulunan ‘Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ olduğunu ifade etti.

‘GELEN İKTİDARIN SAĞLIK HİZMETİNE İPOTEK’

Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla ‘hastane kapatma’ sürecinde ortaya çıkan sorunların halen devam ettiğini söyleyen Yalçınkaya, Etlik Şehir Hastanesi’nin yatak doluluk kapasitesinin yüzde 30’larda olduğu ifade etti. “Hastaneleri kapatmak için acele etmelerinin tek sebebi Etlik Şehir Hastanesi’ne hasta bulamıyorlar. Çevre illerden de hasta getiremiyorlar” diyen Yalçınkaya, Ankara’da Aile Sağlığı Merkezleri’nin var olan hastanelerden çok daha hasta bakmak zorunda kaldığını söyledi. Yalçınkaya, şöyle devam etti:

“Bir hastaneyi yıkmak geri dönüşü olmaması demek. Kapatırsınız, yeniden açabilirsiniz ama yıkıldığında ortada açılacak bir şey yok. Önümüzde seçim var. Hastane yıkmak demek gelecek iktidarın da sağlık politikasına izin vermemek demek. Gelen iktidarın sağlık hizmetine ipotek koyuyorsunuz. Sağlık Bakanı kuyuya taşı attı, insanlar ‘hastanemiz kapanmasın’ deyince eline yüzüne bulaştırdı.”

Nur Kaplan/ gazete duvar

İlişkili Haberler

Manşetler