,

Az bulunan ilaçlara ihracat yasağı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İlaç temininde yaşanan zorluğu birlikte giderene dek, piyasada halen az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik" dedi.

Az bulunan ilaçlara ihracat yasağı

İlaç temininde yaşanan sorunların çözümü için yeni bir adım daha atıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Bakan Koca haberi sosyal medya hesabından duyurdu. İlaç teminindeki zorluğa karşı daha önce alınan önlemleri hatırlattı. 

İlk adım olarak üreticiler için yeni kur düzenlemesi yapıldığını vurguladı. Çözüm için ikinci adımın, az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması olduğunu, üçüncü adımın da, ilaç hammadde alımının güvenilir şartlara kavuşması olduğunu belirtti.

"İlaçta sorun çözülüyor, hastalarımızın içi rahat olsun"

"Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz." mesajını paylaşan Bakan Koca, "İlaçta sorun çözülüyor, hastalarımızın içi rahat olsun." dedi.

Vatandaşımız ilaca erişirse hepimiz rahat ederiz

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Koca, son dönemde piyasada bazı ilaçların bulunamaması sorununun çözümüne ilişkin, İstanbul'da ilaç sektörünün tüm paydaş yöneticileriyle bir araya geldi.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığında (TÜSEB) düzenlenen toplantıya İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS), Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD), Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), Sağlık Ürünleri Derneği (SURDER) ve Ecza Depocuları Derneğinden (EDD) 40'a yakın yönetici ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yetkilileri katıldı.

Bakan Koca, burada yaptığı değerlendirmede, sektörün sorunlarının çözümüne yönelik atılan adımları hatırlatarak sıranın sektörde olduğunu, vatandaşın ilaca erişiminde kendilerinin üzerine düşeni yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Sektör temsilcileri de yapılan düzenlemeler için teşekkür ederek ilaç tedariki ile ilgili tüm imkanlarını seferber edip çözüme katkı sunacaklarını belirtti.

Koca, görüşmeye ilişkin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "İlaç bulunamaması sorununun çözümü için ikinci adımı attık. Sektörün tüm temsilcilerine tek önceliğimizin Türkiye'nin ihtiyacının karşılanması olduğunu ilettik. Mesajımız net, vatandaşımız ilaca erişirse hepimiz rahat ederiz." ifadesini kullandı.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler