,

Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretini artıran karar yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5886)

Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretini artıran karar yayımlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18 Temmuz 2022 tarihinde duyurduğu, Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretini artıran karar, 9 gün sonra yayımladı. Karara göre sadece ücretli öğretmenlik yapanlara fiilen okuttukları her 5 saat ders için 1 saat daha eğitim öğretime destek görevi verilecek.

Uygulama sadece ücretli öğretmen olup da resmi görevi olmayanları kapsayacak. Hali hazırda, kamu personeli olup da ücretli öğretmenlik yapanlar da bulunmakta olup, bu kişiler düzenlemeden yararlanamayacak. Ayrıca kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenler de düzenlemeden yararlanamayacak.

Ful ek dersi olan bir ücretli öğretmenin aylığı 896 TL artacaktır. Detaylı bilgi için tıklayın.

İşte 27 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan karar:

Karar Sayısı: 5886

Ekli “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”m yürürlüğe konulmasına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89 uncu maddesi ile 439 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir.

26 Temmuz 2022

Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

MÎLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1- 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Bu madde kapsamında ders görevi verilenlerden resmi görevi bulunmayanlara, fiilen okuttukları her 5 saat ders için 1 saat daha eğitim öğretime destek görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.”

MADDE 2- Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
 

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler