,

Ücretli öğretmenlerin alacağı ücret net olarak ne kadar artacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjde olarak duyurduğu her 5 ders için ilave bir saat ek ders ödemesinin maddi karşılığı ne kadardır?

Ücretli öğretmenlerin alacağı ücret net olarak ne kadar artacak?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada "Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenlere ve usta öğreticiler ile Kur'an kurslarında görevlendirilen öğreticilere her 5 ders için ilave 1 saat ek ders ödemesi yapacağız.'' dedi.

Erdoğan "Her 5 ders için ilave bir saat ek ders ödemesi yapacağız. Haftada 30 saat derse giren öğretmenin alacağı ücret 3 bin 400 TL'den 5 bin 740 liraya yükselmektedir. 40 saat üzerinden alacakları ücret de 7 bin 400 liraya çıkmaktadır." dedi.

Gazetememur.com'un notu: Bugün itibariyle bir ek ders ücreti gündüz öğretimi için yüzde 20 gelir vergisiyle 37,36 TL, yarı yıl, gece, Cumartesi- Pazar günlerinde yapılan ek dersler için  ise yüzde 20 gelir vergisiyle net 40,03 TL'dir. Ek ders ücretlerine dair detaylı hesaplama için tıklayınız.

Haftada ful ekders alan yani 30 saati dersi alan bir öğretmen için bu ilave olarak 6 ek derse karşılık gelmektedir.

Gündüz öğretiminde bu tutar aylık olarak;

Net ek ders ücreti* 6 saat* 4 hafta

=37,36*6* 4= 896 TL anlamına gelmektedir. 

BU GECEYE VEYA YARIN KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Gazetememur olarak ayrıca şunu belirmek istiyoruz. Düzenleme sadece ek ders karşılığı çalışan öğretmenleri kapsıyor görünmektedirç. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler için bir şey söylenmemiştir. Muhtemelen bu geceki Resmi Gazetede, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders saatlerine İlişkin Kararın 9 veya 11. maddelerinde değişiklik yapılacaktır.

-----------------

SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca GAZETEMEMUR.COM uygulamasını,

App Store

Google Play

Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Facebook hesabı için tıklayınız.

İnstagram hesabı için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler