Öğretmenler

Diğer kurumlardaki öğretmenler de uzman öğretmen olabilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı dışında kalan kurumlarda çalışan öğretmenler de uzman öğretmen veya başöğretmen olabilecek mi?

Eklenme : 29 Ocak 2022 Cumartesi 11:14 - Güncelleme : 01 Ocak 0001 Pazartesi 00:00


Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi TBMM'de halen görüşülmeye devam ediliyor. ogretmenler/ogretmenlik-meslek-kanunu-teklifini-yayimliyoruz

Bu kanun teklifinin sadece Milli Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenleri kapsadığı yönünde bir algı bulunuyor. Ancak teklifte "Milli Eğitim Bakanlığı" şeklinde bir kısıtlama yer almıyor.

Zaten bu nedenle Bakan Mahmut Özel bir TV kanalında yaptığı açıklamada "Özel okul öğretmenlerimiz için de geçerli bu. Ancak bir derece ve bin TL'lik iyileştirme resmi, kamu kurumlarında. Eğitim tarihinde ilk defa öğretmenlerle ilgili bir meslek kanunu olmuş olacak yasalaştığında." demişti.

- Aile Bakanlığındaki öğretmenler de uzman öğretmen olabilecek mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olsun, Adalet Bakanlığı olsun diğer kurumlarda çalışan öğretmenlerin de uzman öğretmen veya başöğretmen olmasının önünde şuan için bir engel bulunmamaktadır.,

Kanun teklifiyle uzman öğretmenler ve başöğretmenlerin özel hizmet tazminatı da artırılmaktadır. Öğretmenlerin özel hizmet tazminatı 657 sayılı Kanunda yer almakta olup, burada sadece hizmet sınıfı belirlemesi yapılmıştır. Bakanlık bazında bir kısıt yer almamaktadır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı dışında kalan kamu kurumlarında çalışan öğretmenler de uzman veya baş öğretmen olduğunda mali hakları artacaktır.

İşte, teklifle düzenleme yapılmak istenen Tazminat kararnamesinin ilgili bölümü

(Dikkat edileceği üzere kararnamede Bakanlık adı yazmıyor, sadece hizmet sınıfı yer alıyor)

Kaynak : TT