USD : 18,60 %0,15
EUR : 18,18 %-0,29
ALTIN (Gr): 1.017,13 %-0,57
BIST 100 : 3.568,31 %0,41
BITCOIN : 19.592,08 %-2,29
Petrol : 98,20 %4,00
Memurlar

Üniversitelerdeki sağlık personeli ek ödemeyi yüzde 20 artırımlı alacak mı?

6. dönem toplu sözleşmeyle Sağlık Bakanlığı personeline sağlanan ek ödemelerin yüzde 20 artırımlı ödenmesi uygulaması üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personelini de kapsayacak

10 Ocak 2022 Pazartesi 22:42

6. dönem toplu sözleşmeyle maaş katsayılarının yanı sıra bazı unvanlarda ek ödeme, özel hizmet tazminatı artışı oldu.

Ancak kimi artışlar aynı işi yapan personel arasında ayrımcılık oluşturucak şekilde düzenlendi.

Örneğin Adalet Bakanlığı persoenline verilen ek adalet hizmetleri tazminatı sadece Bakanlıktaki kadrolu memurlara verilecek. Bakanlıktaki 50 bin sözleşmeli personel ise ne yazık ki kapsamdışı... memurlar/50-bin-adalet-bakanligi-sozlesmeli-personeli-o-tazminati-alamayacak

Sağlık personeline yüzde 20 artırımlı ek ödeme

6. dönem toplu sözleşmenin Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmesinin 45. maddesi şu şekildedir: maas-verileri/6-donem-toplu-sozlesme-maddeleri

"İlave ek ödeme puanı
Madde 45- (1) 4 üncü ve 5 inci maddelerin birinci cümlelerinin uygulanmasında 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre belirlenen ek ödeme oranları %20 artırımlı uygulanır"

45. maddenin atıfta bulundığu 4 ve 5. maddeler ise şu şekildedir:

"Tabip dışı personelin ek ödemelerinin aylıklarla birlikte ödenmesi
MADDE 4- (1) 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının altıncı cümlesi hükmü uyarınca yapılacak ödemeler, tabip dışı personele herhangi bir katkıya bağlı olmaksızın aylıklara ilişkin hükümler uygulanmak suretiyle her ay aylıklarıyla birlikte ödenir. Bu şekilde yapılan ek ödeme tutarı, anılan madde uyarınca yürürlüğe konulan yönetmelik kapsamında aynı aya ilişkin yapılacak ek ödeme tutarından mahsup edilir."

"Ek ödemelerin aylıklarla birlikte ödenmesi
MADDE 5- (1) 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Kanunun 58 inci maddesinin (i) fıkrasının üçüncü paragrafı ile 14/4/1982 tarihli ve 2659 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yapılacak ek ödemeler herhangi bir katkıya bağlı olmaksızın aylıklara ilişkin hükümler uygulanmak suretiyle her ay aylıklarıyla birlikte ödenir. Bu şekilde yapılan ek ödeme tutarı, anılan maddeler uyarınca yürürlüğe konulan yönetmelik kapsamında aynı aya ilişkin yapılacak ek ödeme tutarından mahsup edilir."

Ek ödemenin artırımlı uygulanması kimi kapsıyor?

Yukarıda yer verilen maddeler Sağlık Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ve üniversite hastaneleri personelini kapsamaktadır. Üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personeli de yüzde 20 artırımlı ek ödemeyi alacaktır.

Kaynak : TT