KPSS

Hiçbir şey net değil! "Yeni KPSS takvimi 17 Eylül'de başlayacak" ne demek?

Ne ÖSYM'nin ne de İletişim Başkanlığının yaptığı KPSS açıklamalarında hiçbir netlik bulunmuyor.

Eklenme : 06 Ağustos 2022 Cumartesi 09:27 - Güncelleme : 06 Ağustos 2022 Cumartesi 09:32


ÖSYM Başkanlığının yeni KPSS takvimine dair açıklaması bir çok adayın kafasını karıştırdı.

ÖSYM Başkanlığı dün yaptığı açıklamada "Yeni KPSS takvimi 17 Eylül 2022'de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından yeni sınav için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Adaylar sınav merkezi değişikliği taleplerini AİS üzerinden gerçekleştirebileceklertir." demiştir.

Ancak bu açıklamada yeni KPSS GY GK sınavının 17 Eylül'de yapılacağı anlamı net olarak çıkmamaktadır.

KPSS; Genel Kültür, Genel Yetenek, Alan Bilgisi, ÖABT, DHTB, Önlisans, Ortaöğretim gibi birden fazla bölümden oluşmaktadır. ÖSYM, "Yeni KPSS takvimi 17 Eylül'de başlayacaktır" derken neyi kast ettiğini net bir şekilde duyurmalı veya yeni soru işaretleri doğuracak açıklama yapmamalıdır. Bu açıklamaya göre 17 Eylül'de sınav yapılmayacak sadece sınav takvimi açıklanacak şeklinde bir anlam çıkabilecektir.

İşte ÖSYM'nin tartışmalı Yeni KPSS takvimine ilişkin sosyal medya paylaşımı:

KPSS'NİN GEÇERLİLİK SÜRESİNE DAİR AÇIKLAMA DA NET DEĞİL

Net açıklama yapılmayan konulardan birisi de KPSS'nin geçerlilik süresidir. İletişim başkanı Fahrettin Altun 4 Ağustos'ta yaptığı açıklamada "Bu yıl kamu görevlerine atanacaklar için “KPSS sonucu geçerlilik süresi” bir sonraki KPSS ile birlikte son iki yılın KPSS sonuçlarını da kapsayacak şekilde uygulanacak, herhangi bir hak kaybına neden olunmayacaktır." demiştir.

Bu açıklamanın problemli olduğu gazetememur.com tarafından ifade edilmişti. Ancak İletişim Başkanlığından yeni bir açıklama yapılmamıştır. Burada kast edilen 2020 KPSS sınav sonuçlarının iki yıl daha uzatılması ise bu durum daha büyük sorunlar doğurabilecektir.

İşte İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıklaması

Kaynak : Gazete Memur