BIST 100 4.844,58 %-1.05 Dolar 19,19 %0.05 Euro 20,91 %-0.09 Altın Gram 1.220,82 %0.01 Brent Petrol 79,07 %-0.24 Bitcoin 27.813,98 %2.65
Ankaraaz bulutlu4 °Caz bulutlu
,

Yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans'a ilişkin yeni gelişme

"Cennetten bir kare" denilerek satılan ve yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans'la ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu 2 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkardı.

Yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans'a ilişkin yeni gelişme

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans'la ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu, binanın yapı denetim sorumluluğunu Ali Onur Çinçinoğlu'nun yürüttüğünü saptadı. Binanın zemin etüdünü ise Ebru Deniz gerçekleştirdiği belirlendi. Savcılık, bu iki ismin ifadelerinin alınması için hazır edilmesi amacıyla emniyete talimat verdi.

ÇİNÇİNOĞLU KAYIPLARA KARIŞTI

Sabah'ın haberine göre,  Yetkin Yapı Denetim isimli şirket yetkilisi Ali Onur Çinçinoğlu'nun Antakya Hükümet Caddesi Samiye Dökmeci İşhanı'nda bulunan iş yerinin yıkılmış olduğu tespit edildi. Çinçinoğlu'nun Defne İlçesi'ndeki ikametinin de depremden hasar gördüğü saptandı. Yapılan saha araştırmalarında, Ali Onur Çinçinoğlu'nun depremden sonraki günlerde eşyalarını alarak ayrıldığını, babasının Hatay'da bulunan ikametine gitmiş olabileceği bilgisine ulaştı. Rotayı buraya çeviren kolluk kuvvetleri, bu adresin de deprem nedeniyle hasar aldığını ve boşaltıldığını, babasının da 2017'de hayatını kaybettiğini saptadı.

HEM YAKALAMA KARARI HEM YURT DIŞI YASAĞI

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu Çinçinoğlu hakkında da, "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği talebi yerinde görerek Çinçinoğlu hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Çinçinoğlu hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı kapsamında adli kontrol kararı da aldırıldı.

Rönesans Rezidans'ın zemin etüdünü yapan Ebru Deniz de binanın yapı denetimini gerçekleştiren Ali Onur Çinçinoğlu gibi kayıplara karıştı. Ebru Deniz'in Antakya Ekinci Mahallesi'ndeki evin depremden dolayı hasar gördüğü ve apartmanda kimsenin olmadığı anlaşıldı. Yapılan incelemelerde, Deniz'in Hatay'ı terk ederek Adana'ya gittiği yönünde istihbari bilgiler edinildi.

Savcılık, Hatay Nöbetçi 1. Sulh Ceza Hakimliği'nden Ebru Deniz hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Hakimlik talebi yerinde görerek Deniz hakkında da yakalama kararı çıkarttı.

Müteahhid yurt dışına kaçarken yakalanmıştı

Hatay'da depremde yıkılan Rönesans Rezidans'ın müteahhidi, yurt dışına çıkmaya çalışırken İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı.

HATAY ANTAKYA RÖNESANS REZİDANSI NEREDE?

Depremin yerle yeksan ettiği Hatay'da bulunan Rönesans rezidans, Antakya'da bulunuyor. Hatay'ın en lüks yerleşim yerlerinden biri olduğu ifade edilen rezidans 2012 yılında yapıldı. Kahramanmaraş depreminin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Rönesans, Antis Yapı tarafından İnönü Bulvarı'na inşa edildi.

12 katlı Rönesans rezidansın satışı sırasında, deprem yönetmeliğine göre zorunlu olan "radye temel" üzerine yapıldığı iddia edildiği ortaya çıktı.

HATAY ANTAKYA RÖNESANS'IN MİMAR VE MÜHENDİSİ KİM?

Rönesans rezidansı inşa eden Antis Yapı 1990 yılında, mimar Mehmet Yaşar Coşkun ve inşaat mühendisi Hüseyin Yalçın Coşkun tarafından kuruldu. Antis Yapı'nın merkezi 2017 yılında Karadağ'a taşındı. Firma, inşaat faaliyetlerinin yanı sıra geçici oturum ve vatandaşlık konusunda da danışmanlık hizmeti veriyor.

Enkaz altında kalan vatandaşlar için gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri tüm hızıyla devam ederken, Antis Yapı'nın 2023 yılında paylaştığı resim ile vatandaşlara mezar olan rezidans için "Cennetten bir kare" dediği ortaya çıktı.

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler