,

Yargı reformu mevzuata takıldı

Mevzuat değişikliklerinin yapılamadığı belirtildi ve bunun risk olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Yargı reformu mevzuata takıldı

Gazetemiz Cumhuriyet, dün Adalet Bakanlığı’nın “2024-2028 Stratejik Planı”nı gündeme getirmişti. Bakanlık planı kapsamında ceza infaz sisteminin yetersiz kaldığının itiraf edildiği aktarılmıştı. Bakanlık, önümüzdeki 4 yıllık süreçte “cezaların daha caydırıcı olması” ve “infaz sisteminin cezasızlık algısını ortadan kaldıracak biçimde yeniden düzenlemesi” gerektiğini belirtti. Söz konusu belgede; ceza infaz sisteminin “suçun önlenmesi konusunda önleyici mekanizmaların bazı koşullarda yetersiz kaldığı” değerlendirmesinde bulunuldu.

MEVZUAT DEĞİŞİMİ ŞEFFAF OLMALI

Bakanlık infaz sistemindeki aksaklıkların giderilmesi için mevzuat düzenlemesi öngördü. Ancak bakanlık mevzuat düzenlemelerinin yapılamadığını da aynı planda açıkladı. Bakanlık tarafından; adalet hizmetlerinin etkin yürütülmesi ve yargı reformuna yönelik adımların birçoğunun gerçekleştirilebilmesi için mevzuat değişikliği gerektirdiğine değinildi. Ancak belgede, mevzuat değişikliklerinin yapılamadığı belirtildi ve bunun risk olduğu değerlendirmesinde bulunuldu. Bakanlık bu riskin ortadan kaldırılması içinse mevzuat önerilerinin katılımcı ve şeffaf bir anlayışla yapılması gerektiğini kaydedildi.

HÂKİM VE SAVCILARIN İŞ YÜKÜ HAFİFLETİLEMEDİ

Ayrıca bakanlık, hâkim ve savcı sayısı ile dosya sayısının orantılandırılmasına yönelik hedeflerin tuturulamadığı, bu dört yıllık planda da azaltmaya yönelik hedeflerin konduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra bu iş yükünün azaltılmasında hâkimlerin “hukuk ve ceza” olmak üzere uzmanlaşması gerektiği ancak sayısının yetersiz kalması gerekçesiyle hedeflenen sürede yapılmadığı belirtildi.

Aytunç ÜRKMEZ

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler