,

Veterinerlerin yaşadığı şiddet her geçen gün artıyor

Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baydın, veteriner hekimlerin mesleklerini icra ederken bir sürü zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını aktardı.

Veterinerlerin yaşadığı şiddet her geçen gün artıyor

Dünya Veteriner Hekimler Günü vesilesiyle veterinerler Ankara Ulus’ta basın açıklaması düzenledi. Veterinerler hekimler özellikle son dönemlerde meslektaşlarının yaşadığı şiddet olaylarını gündeme getirdi.

Baydın, özellikle 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’na dahil edilmeyen veteriner hekimlerin sağlıkta şiddet yasasından yararlanamadığını, hayvan sağlığı, toplum sağlığı ve çevre sağlığı için hizmet veren, fedakarca 24 saat görev yapan meslektaşlarının saldırılara maruz kaldığını aktardı ve şunları söyledi:

- Biz Veteriner hekimler, insan ve hayvan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı ve tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktayız. Tüm dünyayı 2 yıl boyunca etkisi altına alan Covid-19 salgınında da tanı kiti ve aşı geliştirme çalışmalarında bulunduk. Dünyada yaşanan Covid-19 salgını da bir kez daha, veteriner hekimsiz insan sağlığının olamayacağını göstermiştir.  

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINA DAHİL EDİLMELİYİZ

Veteriner Hekimler görevlerini icra ederken şiddet olaylarına maruz kalmaktadırlar. Nitekim 25 Nisan 2022 tarihinde, tam da Dünya Veteriner Hekimler Günü’nden birkaç gün önce, Yozgat Sorgun’da, mezbahadaki eti, ‘halk sağlığı için risklidir, tüketilemez’ kararı veren meslektaşımız Veteriner Hekim Volkan Lale öldürülmüştür. Veteriner Hekimlere yapılan bu şiddetin artık son bulmasını Sağlıkta şiddet yasasına acil olarak dahil edilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin her yerinde ve her koşulda görevlerini icra eden tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Günü'nü kutluyoruz.

Cem YILDIRIM  Sözcü

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler