USD : 18,56 %0,33
EUR : 18,25 %0,13
ALTIN (Gr): 996,24 %0,84
BIST 100 : 3.149,57 %0,09
BITCOIN : 19.547,31 %0,20
Petrol : 89,56 %1,21
Gündem

Vergi müfettişlerinin sınav sorunu bitmiyor

Vergi Müfettişleri Derneği İzmir Şube Başkanı Ömer Faruk ZENGİN, Vergi Müfettiş Yardımcılarının üçüncü yılın sonunda girmeleri gereken mesleki yeterlik sınavlarının, yıllardır bitmeyen bir yılan hikâyesine döndüğünü, çok sayıda Müfettiş Yardımcısının hukuki süreçler devam ederken memur kadrosuna atandığını, bu nedenle üyelerinin büyük bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

03 Ağustos 2022 Çarşamba 16:03

Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Şube Başkanı Ömer Faruk Zengin açıklamalarına şöyle devam etti.

“Vergi Denetim Kurulu tarafından yıllardır yapılan yeterlik sınavları her zaman hukuki ihtilaflara sebebiyet vermiş, açılan davalar ise büyük oranda Müfettiş Yardımcılarının lehine sonuçlanmıştır. Bu konuda defalarca mevzuat değişiklikleri yapılmasına rağmen bürokrasideki zihniyet değişmedi. Sınav Komisyonunun oluşturulmasından yazılı sınavlara, mülakatlardan performans sistemine kadar her yönden Mahkemelerin verdiği iptal kararları olmasına rağmen, bugün çok sayıda üyemizin mağduriyeti halen devam etmektedir. Sınav sonuçlarının açıklanmasında aylarca bekleyen Vergi Denetim Kurulu yönetimi, hukuki süreçleri devam eden Vergi Müfettiş Yardımcılarının memur kadrosuna atanma işlemlerini ise büyük bir hızla gerçekleştirmiş ve üyelerimize tebligatlar yapılmıştır.

Klasik yazılı usulle yapılan sınavların bilimsel ve objektif esaslara göre değerlendirildiğini söylemek maalesef mümkün değildir. Öyle vakalar yaşanıyor ki, Muhasebe gibi yoruma dayalı olmayan bir oturumda bile Sınav Komisyonu tarafından verilen 64,5 puan, Mahkeme kararıyla 82’ ye çıkarılıyor. Soruların alt bentlerine verilecek puan bilgilerine soru kâğıtlarında yer verilmiyor. Sınava giren üyelerimiz ayrıntılı puanlama cetvellerini bilmeden soruları cevaplamak zorunda kalıyorlar ve bu nedenle stratejik davranamıyorlar. Mahkemelerce hükmedilen puanlarla Sınav Komisyonu tarafından yapılan puanlamalar arasında bu kadar büyük farklar varken, soruların alt bentlerine ait puanlara soru kağıdında yer verilmiyorken, yazılı sınavların hukuka uygun ve objektif olarak değerlendirildiğine inanmak zor ve hatta imkânsızdır.

Yeterlik sınavının mülakat aşamasında başarısız ilan edilen üyelerimiz ise tam anlamıyla bir garabetle karşı karşıya kalmaktadırlar. Mesleğe girişte yazılı ve sözlü sınavı başarıyla geçen, daha sonra temel eğitimde defalarca sınava tabi tutulan, 4-5 farklı Müfettişin refakatinde görev yapmaları sonucunda haklarında olumlu kanaat verilen, yetki sınavı gibi zor bir sınavda başarılı olan, performans şartlarını sağlayan, çok sayıda vergi incelemesini yaparak mevzuata uygun raporlar düzenleyen Vergi Müfettiş Yardımcılarının, yıllar sonra yapılan mülakatlarda başarısız ilan edilmeleri akla, mantığa ve vicdana sığmamaktadır.

Soruların zarflardan seçilmediği, cevapların tutanaklara geçirilmediği, sesli ve görüntülü kayıtların alınmadığı bir mülakat sınavının yargı makamlarınca hukuki denetime tabi tutulması mümkün değildir. Hukuken denetlenebilir standartlarda yapılmayan mülakat sınavlarına istinaden üyelerimizin başarısız ilan edilmeleri de tüm bu yeterlik sınav süreçlerinin bitmeyen bir yılan hikâyesine dönmesine neden olmaktadır.

Yeterlik sınav süreçleri, zor yetişen insan kaynağını tüketmeye odaklı bir anlayıştan ziyade güçlendirmeye odaklı bir anlayışla yeniden ele alınmalıdır. Hukuki ihtilafları ortadan kaldıracak bir mevzuat değişikliği uygulamaya konulmalı ve geçiş maddeleriyle de mağduriyetler giderilmeli, memur kadrosuna atanma işlemleri de durdurulmalıdır.”

Kaynak : Gazete Memur