,

Türkiye'de doğurganlık hızı hem dünya hem de AB ortalamasının altında kaldı

TÜİK verilerine göre nüfus büyüklüğü sıralamasında 194 ülke arasında 18. sırada yer alan Türkiye, toplam doğurganlık hızında hem dünya hem de Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ortalamasının altında kaldı.

Türkiye'de doğurganlık hızı hem dünya hem de AB ortalamasının altında kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Salı günü yayınladığı Dünya Nüfus Günü 2024 raporuna göre, 2023 yılında Türkiye, nüfus büyüklüğüne göre yapılan sıralamada 194 ülke arasında 18. sırada yer alırken, toplam doğurganlık hızı ve genç nüfus verilerine bakıldığında dünya ortalamasının altında kaldığı görüldü.

Birleşmiş Milletler (BM) nüfus tahminlerinin yer aldığı raporda, Türkiye'nin toplam doğurganlık hızı, 1,51 çocuk ile dünya ortalamasının altında gerçekleşti. Toplam doğurganlık hızı dünya ortalaması, 2023 yılında 2,31 çocuk oldu. En yüksek toplam doğurganlık hızına sahip olan ülke, 6,67 çocuk ile Nijer oldu.

AB üyesi 27 ülkenin toplam doğurganlık hızları incelendiğinde, 1,54 olan AB ortalamasının altında kaldığı görüldü.

2023 yılında en yüksek toplam doğurganlık hızına sahip olan ülke, 1,79 çocuk ile Fransa oldu.

Türkiye, 85.372.377 kişilik nüfusu ile dünya toplam nüfusunun yüzde 1,1'ini oluşturuyor. Nüfusun en yüksek olduğu üç ülke ise sırasıyla Hindistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD).

Türkiye'de kadınlar için doğuşta beklenen yaşam süresi 80,3 yıl olarak hesaplanırken, erkekler için bu sayı 74,8 yıl oldu.

Suriye: En yüksek genç nüfus oranına sahip ülke

Ülkelerin toplam nüfusları içindeki 15-24 yaş grubu genç nüfus oranları incelendiğinde, Türkiye dünya ortalamasının altında kalırken, AB üye ülkelerinden yüksek olduğu görüldü.

Genç nüfus oranı dünya ortalaması, 2023 yılında yüzde 15,5 olurken, Türkiye'nin genç nüfus oranın yüzde 15,1 olarak kaydedildi. AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye fazla genç nüfusa sahip ülke.

BM tahminlerine göre Suriye, yüz 24,1 ile en yüksek genç nüfus oranına sahip olan ülke. Genç nüfus oranının en düşük olduğu ülke ise yüzde 6,8 ile Ukrayna.

Monako: Yaşlı nüfus oranı en yüksek ülke

Ülkelerin toplam nüfusları içindeki 65 ve daha yukarı yaştaki yaşlı nüfus oranlarına bakıldığında, 2023 yılında en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülke, yüzde 35,8 ile Monako oldu.

Yaşlı nüfus oranı dünya ortalaması, 2023 yılında yüzde 10,0 oldu. Türkiye, yüzde 10,2 ile dünya yaşlı nüfus ortalamasının hemen üzerinde yer aldı. AB üye ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye bu ülkeler arasında en az yaşlı nüfus oranına sahip ülke olarak yer alıyor.

Yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu ülke ise yüzde 1,6 ile Katar.

https://tr.euronews.com

İlişkili Haberler

Manşetler