,

Tayfun füzesindeki "561"in sırrı

Geçtiğimiz günlerde ROKETSAN'ın ürettiği yerli ve milli füze Tayfun'un test atışı yapıldı. Söz konusu füze, fırlatıldığı günden beri Yunan basınının gündeminden düşmedi....

Tayfun füzesindeki "561"in sırrı

Salı günü Rize'de Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze 'Tayfun'un test atışı yapıldı.

ROKETSAN tarafından gerçekleştirilen test atışında hedef başarıyla vurulurken Tayfun füzesi Yunan medyasının da ilgisini çekti.

Birçok Yunan haber kanalı ve internet sitesi, Tayfun roketi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Bununla birlikte Tayfun roketinin test atışının yapılmasının altında bir takım göndermelik mesajlar olduğu iddia edildi.

OdaTV'de yer alan habere göre, Trabzon, Osmanlı Devletinden önce Trabzon “Rum” İmparatorluğu olarak bilinen Bizans İmparatorluğu’nun devamını sağlayan bir devletti. Osmanlı Devleti’nin kurulmasıyla birlikte 7. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet, 1461 yılında Trabzon’u fethederek Osmanlı topraklarına kattı.

Burada 1461 yılına dikkat çekildi. İçinde bulunduğumuz yıl 2022. İki yılın arasındaki fark ise 561. Bununla birlikte yapılan test atışında Tayfun füzesi 561 kilometre uzaklıktaki hedefleri başarıyla vurdu.

İstanbul ile Atina arasındaki mesafe ise, hava yolu ile 561 kilometre. Buradaki detaylar göz önünde bulundurulduğunda “561” mesajı dikkat çekti.

Tayfun füzesi, geçtiğimiz günlerde Rize’nin Pazar ilçesinden fırlatılmıştı. Pazar ilçesi, Yunanca’da “Atina” anlamına geliyor. Söz konusu şehir MÖ 64 yılında Pompeius tarafından “Athenae” adıyla kurulmuştu.

Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, son dönemde çeşitli gerginliklerle gündeme gelen Yunanistan’a göndermede bulunulduğu gündeme geldi.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler