,

Sağlıkta şiddete düzenleme çağrısı

Adalet Bakanlığı 9’uncu yargı paketi için hazırlıklarını sürdürüyor. Paket öncesinde, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, çağrıda bulundu.

Sağlıkta şiddete düzenleme çağrısı

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlıkları sürdürülen 9’uncu yargı paketi öncesinde Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, paket TBMM’de görüşülürken sağlıkçıların sorunlarının da unutulmaması için çağrıda bulunarak, “Sağlıkta şiddetin önlenmesi açısından sert ve caydırıcı tedbirlerin alınmadığı her gün sağlık çalışanları canları ile görevleri arasında kalmaya devam edecektir. Bu yasal düzenlemenin TBMM’deki görüşmeleri sırasında tüm siyasi partileri sağlıkta şiddet olaylarına karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığı 9’uncu yargı paketi için hazırlıklarını sürdürüyor. Paket öncesinde, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, çağrıda bulundu. Sert, paket içine konulacak düzenlemeler arasında sağlıkta şiddete karşı cezasızlık algısını giderecek caydırıcı düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu hatırlattı,  tüm siyasi partileri ortak tavır göstermeye davet etti.

“ATILAN ADIM UMUT VERİCİ”

Atılan adımın umut verici olduğunun altını çizen Sert, yapılacak düzenlemelerin cezasızlık algısı ile suç işleme cesareti veren olaylar açısından önemli olduğunu belirterek, “Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç’un TBMM’de ilgili komisyonlarda yapmış olduğu açıklamalar ışığında bizlerde özellikle sağlıkta şiddet olayları karşısında oluşan ‘cezasızlık algısını’ giderecek sert ve caydırıcı düzenlemeler bekliyoruz. Sağlıkçılara, sosyal hizmet alanında çalışanlara yönelen ve çoğu yaralama bazen de cinayet ile sonuçlanan şiddet olayları karşısında özellikle darp olaylarında gözaltına alınan failler ifadelerinin ardından serbest bırakılmaktadır. Bu da başka saldırganlara cüret kazandırmakta, nasıl olsa ceza verilmiyor algısı ile sağlıkçıya şiddeti artırmaktadır” dedi.

“ÇALIŞMALARA SAĞLIKTA ŞİDDET VAKALARI DA DAHİL EDİLMELİ”

Hazırlanan 9’uncu Yargı Paketi içinde yer alan ‘Cezasızlık algısının ortadan kaldırılması çalışmaları’na dikkat çeken Sert, bu olayların içerisinde sağlıkta şiddet vakalarının da dahil edilmesi gerektiğini belirterek, “Hem sağlık çalışanlarının hem de sağlık kuruluşlarından hizmet alan vatandaşların etkilendiği bu şiddet olaylarının oluşturduğu travma, biz sağlık çalışanlarını her sabah ya da her nöbette evlerimizden helallik alarak çıkma noktasına getirmiştir. Sağlıkta şiddetin önlenmesi açısından sert ve caydırıcı tedbirlerin alınmadığı her gün sağlık çalışanları canları ile görevleri arasında kalmaya devam edecektir. Bu yasal düzenlemenin TBMM’deki görüşmeleri sırasında tüm siyasi partileri sağlıkta şiddet olaylarına karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Fahri ÖZKAN / Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler