Gündem

Meral Akşener'le ilgili 'FETÖ' soruşturmasına gizli tanık eklendi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in avukatı Uğur Poyraz "Yaşanan bu süreç Anayasa’ya, Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı" diye konuştu

Eklenme : 22 Kasım 2022 Salı 14:04 - Güncelleme : 22 Kasım 2022 Salı 14:05


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016 yılında başlatılan 'FETÖ' soruşturmasında dosyaya bazı tanık ve gizli tanık beyanlarının girdiği öğrenildi.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, Akşener hakkındaki dosya için 28 Mayıs 2019'da “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanması kararı verildi.

Soruşturma başlatılmasının üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen Akşener henüz ifade için çağrılmadı. İYİ Parti Genel Sekreteri ve Akşener’in avukatı Uğur Poyraz yaşanan sürecin hukuka aykırı olduğunu belirtti ve “Bize intikal eden bir gelişme henüz yok. Yaşanan bu süreç Anayasa’ya, Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı. Her şeye aykırı. Ne istiyorlarsa yapsınlar” dedi.

HALKTV