,

Kanun çıkarsa 2.2 milyon kişi hemen emekli olabilecek

Teklifin ilk imza sahibi AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, düzenlemeye ilişkin komisyona sunum yaptı. Sunum sırasında CHP'li milletvekilleri toplu halde, 'EYT mağduriyeti devam ediyor. Bu prim günü şartını çözün biz de destek verelim' diyerek tepki gösterdi. Akbaşoğlu da "Yalandır, iftiradır. Yasa açıktır" diye yanıt verdi,

Kanun çıkarsa 2.2 milyon kişi hemen emekli olabilecek

'TOPLAM 4,8 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK'

Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı 'Etki analizi' raporu komisyon üyelerine dağıtıldı. Raporda, 1,7 milyonu 4/A'lı, 89 bini 4/B'li, 496 bini ise 4/C'li olmak üzere toplamda 2,2 milyon kişinin hemen emekli olabileceği belirtildi. 3,5 milyonu 4/A'lı, 619 bini 4/B'li, 669 bini 4/C'li olmak üzere emeklilik için yaşı bekleyen ve ilerleyen yıllarda bekleyecek olan kişi sayısının da toplamda 4,8 milyon olduğu kaydedildi. Raporda ayrıca, hemen emekli olabilecek 2,2 milyon kişiden özel sektörde çalışan 4/A ve 4/B statüsündeki sigortalılarının tamamının, kamuda çalışan 4/A ve 4/C kapsamındaki sigortalıların ise yüzde 25'inin emekli olacağı ve yerlerine yeni personel alınmasının varsayıldığı belirtildi.

Düzenlemenin 2023 Mart döneminde uygulamaya konulması durumunda; 2023 yılı emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve 4/B prim kaybının SGK’ya maliyetinin 144,7 milyar TL olduğu; 49,7 milyar TL'lik kamu personeli bütçe etkisi ile birlikte Merkezi Yönetim Bütçesinin toplam maliyetinin ise 194,4 milyar TL olarak öngörüldüğü ifade edildi. Öte yandan; kamu personeli bütçe etkisinin hesabında kıdem tazminatı, emekli ikramiyesi, görev aylığı ve emekli aylığı farkı ile yeni personel alımının dikkate alınacağı vurgulandı.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler