,

İlaç yazdırmak için hastaneye gitme dönemi bitiyor!

Düzenli ilaç kullananların hayatlarını kolaylaştıracak bir adım atılıyor. Raporlu olarak düzenli şekilde ilaç alanların hastaneye gitmesine gerek kalmayacak uygulama hayata geçiyor. İşte detaylar...

İlaç yazdırmak için hastaneye gitme dönemi bitiyor!

Rapor ile düzenli olarak ilaç alanlar, reçeteli ilaçları bittiğinde tekrar doktora gidip ilaçları reçete yazdırıyordu. Yoğunluğu azaltmak için gündeme gelen yeni düzenlemeyle, hasta doktoruna gitmek yerine aile hekimine giderek ilaçları yeniden reçete ettirebilecek.

AİLE HEKİMLERİNE RAPORLU İLAÇ YAZMA YETKİSİ

ATV Haber'de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçirmeye hazırlandığı düzenlemeyle aile hekimlerine raporlu ilaç yazma yetkisi verilecek.

Doktorlar, söz konusu raporlu ilaçları 3 aylık olarak yazıyordu ama yeni düzenleme ile birlikte artık 1 yıl boyunca raporlu ilaçları yazabilecek. Hastalar da her 3 ayda bir sadece eczaneye giderek raporlu ilaçlarını alabilecek.

AİLE HEKİMLERİ HANGİ HASTALIKLARA RAPORLU İLAÇ YAZABİLİR?

Aile hekimleri ilk olarak kronik rahatsızlığı olan başta diyabet, hepatit b ve düzenli olarak ilaç kullanan kalp hastalarına raporlu ilaçlarını yazabilecek. İlerleyen dönemde de bu ilaçların sayısı artırılacak.

İlişkili Haberler

Manşetler