,

HDP'ye Hazine yardımı kararı: AYM’de iki üye fikir değiştirdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP'nin Hazine yardımının yatırıldığı hesaplara bloke konulması kararını kaldırdı. 5 Ocak’ta verilen tedbiren bloke kararı 9 üyenin oyuyla alınmış, 6 üye ise karşı çıkmıştı. Kesin kararda ise 2 üye fikrini değiştirdi. Hesaplara bloke talebi 7 üyenin karşı oyuna rağmen 8 üye tarafından oy çokluğuyla reddedildi.

HDP'ye Hazine yardımı kararı: AYM’de iki üye fikir değiştirdi

AYM üyeleri Hasan Tahsin Gökcan ve Rıdvan Güleç, 5 Ocak’ta HDP’nin hesaplarına bloke konulması yönünde oy kullanırken 9 Mart’ta alınan yeni kararda blokenin kaldırılması yönünde oy kullandı.

5 OCAK’TA KİM NE OY KULLANMIŞTI?

Anayasa Mahkemesi’nin 5 Ocak’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle gündemine aldığı HDP’nin Hazine yardımı yatırılan banka hesaplarına geçici bloke konulması kararına AYM üyeleri Zühtü Arslan, Engin Yıldırım, Emin Kuz, Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ve Selahaddin Menteş karşı çıkmıştı. Geçici bloke konulması yönünde oy kullanan üyelerse Hasan Tahsin Gökcan, Kadir Özkaya, Muammer Topal, Rıdvan Güleç, Recai Akyel, Basri Bağcı, İrfan Fidan, Kenan Yaşar ve Muhterem İnce olmuştu. Karar 9 üyenin oyu ve 6 üyenin karşı oyuyla alınmıştı.

İKİ ÜYE FİKİR DEĞİŞTİRDİ

AYM üyeleri, HDP’nin savunmasının ardından geçici bloke kararını yeniden değerlendirmek üzere bugün (9 Mart) toplandı. 5 Ocak’ta HDP’nin hesaplarına geçici bloke konulması yönünde oy veren Hasan Tahsin Gökcan ve Rıdvan Güleç, bu kez bloke kararının kaldırılması yönünde oy kullandı. Zühtü Arslan, Engin Yıldırım, Emin Kuz, Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ve Selahaddin Menteş, Hasan Tahsin Gökcan ve Rıdvan Güleç bloke kararının kaldırılması yönünde oy kullandı. Kadir Özkaya, Muammer Topal, Recai Akyel, Basri Bağcı, İrfan Fidan, Kenan Yaşar ve Muhterem İnce ise karşı oy veren isimler oldu. Karar 8 üyenin oyu ve 7 üyenin karşı oyuyla alındı.

'TEDBİR KARARI VERİLEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR BULUNMADI'

AYM’nin kararında "Partinin devlet yardımının bulunduğu banka hesabına 2023 yılında ödenen veya ödenecek devlet yardımı yönünden bloke konulması ve savunmanın alınmasından sonra tedbir talebinin yeniden değerlendirilmesi kararı gereğince davalı partinin savunmasının alındığı görülmekle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tedbir talebi yeniden değerlendirilmiş olup tedbir kararı verilebilmesi için gerekli koşulların bulunmadığı anlaşıldığından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tedbir talebinin reddine ve 5/1/2023 tarihli tedbir kararının kaldırılmasına, Kadir Özkaya, Muammer Topal, Recai Akyel, Basri Bağcı, İrfan Fidan, Kenan Yaşar ile Muhterem İnce’nin karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verildi” denildi.

'SÖZLÜ SAVUNMAYA ERTELEME' OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

HDP’nin kapatma davası kapsamında yapacağı sözlü savunmanın deprem felaketi nedeniyle üç ay süreyle ertelenmesi talebini de gündeme alan AYM, savunmayı 11 Nisan’a erteleme kararı aldı. Bu kararsa oy birliği ile alındı.

Gazete Duvar

İlişkili Haberler

Manşetler