,

EYT’de 'sahte sigorta' ile prim günleri iptal olabilir!

Milyonlarca kişi EYT düzenlemesini iple çekiyor. Değişen sigorta koşulları nedeniyle Emeklilikte Yaşa Takılan kişiler için yeni düzenleme kapıda. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortası başlayan ve primleri yatmasına rağmen yaştan dolayı emekli olamayan kişiler için yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Geçmişte ailesinin yanında birkaç gün sigortalı yapılan kişilerin primlerinin mercek altına alındığı iddia edildi. 'Sahte sigorta' yapan kişilerin prim günleri iptal olabiliyor.

EYT’de 'sahte sigorta' ile prim günleri iptal olabilir!

Meclis’e Aralık ayında gelmesi beklenen düzenleme ile yaş sebebiyle emekli olamayan milyonlarca emeklinin kademeli olarak sisteme dahil edilmesi bekleniyor. SGK’dan “emekli olunabilir” yazısını alacak EYT’liler prosedürü başlatabilecek. EYT düzenlemesinde kimlerin sisteme dahil edileceği ise hala belirsizliğini koruyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’un iddiası ise sosyal medyada gündem oldu. İddiaya göre, yaşı bekleyen bazı çalışanların prim günleri iptal olabilir ve bu kişiler kapsam dışına alınabilir. Bu nedenle 8 Eylül 1999 öncesi tarihlere dikkat etmek gerekiyor.

“AİLESİNİN İŞYERİNDE ÇALIŞANLAR…”

SGK Uzmanı Erdursun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “8.9.1999 öncesi ssk girişi olup, birkaç gün sigorta primi ödenenler denetleniyor. Ailesinin işyerinde sigortalı çalışanların bu günleri iptal ediliyor! Önemli dikkat edin!” iddiasında bulundu.

BU KODLAR VARSA DİKKAT

EYT’liler primleri tamamlama telaşına girerken, sigorta hizmet dökümündeki S, Ş, K gibi harfleri olanların dikkat etmesi gerekiyor. Dökümde bu harfleri olanların günleri iptal edilebiliyor.

S (Sahte işyeri), Ş (Şüpheli işyeri) ve K (Kontrollü işyeri) anlamına geliyor. Bir işyerine 'Ş-Şüpheli' kodu konulduktan sonra bu işyeri hakkında denetim yapılabiliyor. Eğer “sahte sigorta” bildirimi yapan bir işyeriyse kodu “Ş” oluyor. Bu da “sahte işyeri” anlamına geliyor. Bu işyerinin yaptığı sahte bildirimler ise iptal ediliyor.

Bu işyerinde herhangi bir sorun olmadığı anlaşılırsa “Ş” kodu kaldırılıyor ve hizmet bildirimleri geçerli kabul ediliyor.

Yapılan denetimler sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olduğu tespit edilirse, emeklilik hakkı kaybediliyor ve aylıklar kesiliyor. Yersiz ödenen aylıklar da geri istenebiliyor.

“Ş” harfiyle kodlanan bir işyerinde çalıştıysanız ilk etapta endişelenmenize gerek bulunmuyor. SGK’ya giderek primleri kontrol ettirmekte fayda var.

STAJ SİGORTASI BİLMECESİ SÜRÜYOR

Milyonlarca kişi EYT beklerken 18 yaş altında staj ve sigortanın kapsama dahil edilip edilmeyeceği de belirsizliğini koruyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, staj sigortasının EYT kapsamında olup olmayacağı konusuna şu şekilde yanıt vermişti:

"Bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.”

MUTLAKA BORÇLANIN

Uzmanlara göre; EYT için 2 kriter çok önemli olacak. Bunlardan birisi yıl diğeri ise prim olarak gözüküyor. Primi eksik olanların ise mutlaka borçlanması gerekiyor. Borçlanma asgari ücret ile yapılıyor ancak 2023 yılında asgari ücretin artacağı düşünülürse şimdiden borçlanmakta fayda bulunuyor. İmkanı olan vatandaşların Aralık ayına kadar borçlanması öneriliyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler