,

Erdoğan kabineyi baştan aşağıya değiştirecek! MHP kabineye giriyor!

Cumhur İttifakı kulislerde dolaşan iddialara göre kabine baştan aşağıya değişecek! Bakanların depremin yaşandığı illerde aday olacağı söyleniyor. Aynı zamanda MHP 3 bakanlıkla kabinede yer alacak.

Erdoğan kabineyi baştan aşağıya değiştirecek! MHP kabineye giriyor!

2023 seçimlerine doğru geri sayım başladı. Millet İttifakı Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday gösterirken, Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aday gösterdi. Cumhur İttifakı kulislerinden aktarılan iddialara göre Erdoğan mevcut kabineyi tamamen değiştirecek. '11 ilde 11 bakan' formülüyle depremin yaşandığı 11 ilde 11 bakan aday gösterilecek.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı yardımcılığı için yeni bir karar alınması gündemde.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın aktardığına göre Cumhur İttifakı ortaklarından MHP'nin ise 3 bakanlıkla Kabine'de yer alacağı kulislerde konuşuluyor.

İşte kulislerde konuşulanlar:

"11 İLDE 11 BAKAN ADAY FORMÜLÜ

Mevcut kabinenin tamamını büyükşehirlerden aday gösterme planı var. Depremin etkilediği '11 ilde 11 bakan' formülü üzerinde duruluyor. Bu 11 il dışında da büyükşehirlerde Bakan adaylar olacak. Mesela Hulusi Akar'ın Kayseri'den aday gösterilebileceği konuşuluyor.

KABİNE DEĞİŞECEK

Milletvekili yapılması planlanan mevcut bakanların seçim sonrası olası yeni kabinede ise yer bulmaları, Meclis'teki sayısal tabloyla orantılı olacak. Ama eğer 'Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilirse kabinesini de yenileyecek' beklentisi yüksek.

Başkan yardımcısı konusunda sayıda bir artış beklentisi yok. Cumhurbaşkanı'nın yine tek başkan yardımcısı ile yola devam edebileceği yönünde beklenti büyük. Fuat Oktay içinse milletvekilliği ve sonrasında TBMM Başkanı olma seçeneği konuşulmaya başlandı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARININ SAYISI

Dolayısıyla seçimi kazanması durumunda cumhurbaşkanı, bir veya en fazla iki başkan yardımcısı ile çalışabilir. Fakat yine devleti iyi bilen ve bürokrasiye hakim bir isim olabileceği beklentisi büyük.

'Kabinede toplumda karşılığı olan, bugün bürokraside öne çıkmış bazı başarılı isimler de yer alabilir' deniyor. O yüzden istifa edip milletvekili aday adayı olmaya çalışan bazı üst düzey bürokratlar durduruldu.

MHP'den bir talep yok, henüz görüşülmedi ama AK Parti içinde yapılan değerlendirmelerde MHP'ye de en az üç bakanlık verilmesini önerenler var. 'Bunun seçim öncesi açıklanması MHP seçmeninin motivasyonu açısından etkili olabilir' görüşünden yola çıkılarak bu konu değerlendiriliyor.

HÜDAPAR'IN AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRMESİ BEKLENİYOR

HÜDAPAR'ın da kararını hafta sonuna kadar duyuracağı belirtilmişti. Bugün yarın açıklaması bekleniyor. HÜDAPAR'ın seçime başta Batman olmak üzere 7-8 ilde AK Parti listelerinden girmesi bekleniyor.

İlişkili Haberler

Manşetler