,

Dokunulmazlığı kalkan Kılıçdaroğlu'na 'kamu görevlisine hakaret' davası

Dokunulmazlığı kalkan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "kamu görevlisine alenen hakaret" iddiasıyla dava açıldığını yazan gazeteci Barış Terkoğlu, tarihte ilk kez bir CHP genel başkanının sanık olarak tebligatla mahkemeye çağrıldığını vurguladı. Söz konusu suçlama nedeniyle Kılıçdaroğlu hakkında 1 yıl 2 ay ile 2 yıl 4 ay arası hapis istenirken, siyasi yasak kararı da talep ediliyor.

Dokunulmazlığı kalkan Kılıçdaroğlu'na 'kamu görevlisine hakaret' davası

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, milletvekili seçilmediği için dokunulmazlığı kalkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 3 gün önce (11 Eylül) “Sanık: Kemal Kılıçdaroğlu” yazan bir tebligat gönderildiğini yazdı.

Terkoğlu, tarihte ilk kez bir CHP genel başkanının sanık olarak tebligatla mahkemeye çağrıldığını vurgularken, yargılamanın 7 Mart 2024’te İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlayacağını aktardı.

SİYASİ YASAK İSTENİYOR

26 Kasım 2014’te, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde, CHP İstanbul bölge toplantısı sırasında yaptığı konuşmadaki ifadeleri nedeniyle “kamu görevlisine alenen hakaretle” suçlanan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, 1 yıl 2 ay ile 2 yıl 4 ay arası hapsinin istendiğini belirten Terkoğlu, “Talepleri arasında elbette siyasi yasak da var” diye ekledi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, o toplantıda şunları söylemişti:

“17 ve 25 Aralık’ta Cumhuriyet tarihimizin en büyük yolsuzluğu oldu, gerçekleşti. Bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk. Sonunda bir soruşturma komisyonu kuruldu. TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek mahkemeye başvuruyor. Diyor ki, komisyonla ilgili olarak yayın yasağı getirin. TBMM’de kurulan komisyonla ilgili yayın yasağı getirin, diyor. Ve mahkemeden karar çıkarıyor. Ne zamandan beri TBMM hırsızların hamisi konumuna geldi Sayın Cemil Çiçek, bunu bir açıklar mısın? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görevi bu mudur? Senin görevin başka bir şey. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin itibarını korumaktır. Yayın yasağı getirerek kimlere arka çıkıyorsun sen?”

Konuşmada defalarca geçen “hırsız” ifadesi nedeniyle eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın dilekçe vererek şikâyetçi olduğunu belirten Terkoğlu, "Kılıçdaroğlu hakkında 31 Ekim 2016 tarihinde iddianame hazırlanmış. Dokunulmazlığı kalkınca da kamu davası açılmış" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN AVUKATI: GENEL BAŞKAN MUTLU OLDU

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, dava açılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Dava açıldığı bilgisini genel başkana arz ettiğim sırada mutlu olduğuna tanık oldum. Davaya konu olan olguların tamamının ispatlanması talimatını verdi. İspat hakkı, Türk Ceza Kanunu’nun ve anayasanın verdiği bir hak. Yolsuzluk eleştirilerinin haklı dayanaklarını delil olarak mahkemeye sunacağız, 17-25 Aralık sürecindeki tapelerle ilgili bilirkişi incelemesi talebimiz var. Zaten eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın da ispat hususuna karşı çıkmayacağı dava dosyasında beyan olarak var. Dolayısıyla mahkemenin delilleri toplayacak olması, ses kayıtları hakkında bilirkişi incelemesi yapmak zorunda olması bizi mutlu etti. Bu dava yoluyla, 17-25 Aralık dönemindeki tüm yolsuzlukları ispat etme şansına sahip olacağız.”

İlişkili Haberler

Manşetler