,

Cumhur İttifakı’nda iki büyükşehir tartışması

AK Partililer MHP’nin Adana’da yüzde 10, Mersin’de yüzde 5 geride kaldığını söyleyerek, Cumhur İttifakı’nın iki büyük şehirde tek adayla seçime girmesine vurgu yaparak, adayın AK Parti’den olmasını istiyor. MHP’nin ise bu duruma tepkili olduğu söyleniyor.

Cumhur İttifakı’nda iki büyükşehir tartışması

Yerel seçimler maratonunun başlamasına az bir süre kala ittifaklar ve siyasi partilerde çalışmalar artıyor. Geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Millet İttifakı’nı oluşturan partiler yerel seçim hazırlıkları konusunda genel merkez ve illerde çalışmalarına başladı. Cumhur İttifakı’nda ise AK Parti ve MHP anketler başta olmak üzere saha çalışmalarını sürdürüyor.

SAHA VE ANKET ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

AK Parti kulislerinde birinci gündem 2019 yıllında kaybedilen İstanbul, Ankara büyükşehir belediyeleri yer alıyor. İstanbul ve Ankara konusunda saha ve isim çalışmalarını sürdüren AK Partili yetkililer, sorunlarla ilgili ayrı dosya çalışmaları yürütüyor. İstanbul için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ismi daha fazla öne çıkarken, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Osman Nuri Kabaktepe’nin isimleri de konuşuluyor. AK Parti’nin Ankara’da yerel isimlerle seçime gireceği dile getirilirken, yine Murat Kurum’un ismi Ankara için de geçiyor. Ankara’da Mustafa Tuna, Turgut Altınok’un isimleri de konuşuluyor.

İKİ İLDE ANLAŞMAZLIK

AK Partili yetkililer asıl tartışmanın İstanbul ve Ankara’nın dışında 2019 yılında MHP ile ortaklaşa seçime girilen ve kaybedilen Adana ve Mersin’de yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Büyükşehir ya da iller konusunda MHP ile bir sürecin yürütüleceğini aktaran AK Partililer, Adana’da yüzde 10’luk, Mersin’de yüzde 5’lik bir farkın kapatılacağı bir formülün bulunması gerektiğini dile getiriyor. AK Partili yetkililer, Cumhur İttifakı ile MHP’nin kazandığı Manisa’da ittifakın süreciğini aktırıyor.

Muhammed VEFA / Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler