,

Bakan Bilgin: Vergi dilimi sorunu haklı bir talep, çözülmeli!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin vergi dilimine ilişkin soruya yönelik olarak "Gündemimizde şu an öyle bir çalışma yok ama çözülmesi gereken bir konu" cevabını verdi.

Bakan Bilgin: Vergi dilimi sorunu haklı bir talep, çözülmeli!

Türkiye Gazeetsinden CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ'un haberi...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirterek, düzenlemenin ocak ayında Meclis’te olacağını söyledi. Bilgin “Aralık’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Ocak başında Meclis’te olur. Bizim kendi şartlarımıza uyan bir formül olacak, başka yerde yok. Örneğin Almanya’da insanlar 62 yaşında müracaat ediyor, ‘maaşımdan kesinti yapın’ diyor. Bizde 62 yaş varsa EYT diye bir sorunumuz olmaz” dedi.

KÇÖ MAĞDURİYETİ ÇÖZÜLECEK
Bakan Bilgin, Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) aldığı için emekliliği ertelenenlerin durumunu da EYT konusunun içinde çalıştıklarını anlatarak, “Ya böyle çözeceğiz ya da başka bir şey bulacağız” diye konuştu.

GEÇİCİ İŞÇİLERİN KADROSU TAMAM
Mevsimlik işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışmayı bu ay sonunda tamamlayacaklarını söyleyen Bilgin “Çalışma programımıza uygun bir şekilde çalışıyoruz. İlk konumuz sözleşmeliler. Biz Bakanlık’ta çalışmamızı bitirmek üzereyiz. İlgili çalışma grubunu yarın çağıracağım. Ondan sonra sosyal tarafl arımızla konuyu paylaşacağız. Onların görüşlerini almıştık ama bir de birlikte değerlendireceğiz. Ondan sonra kamuoyuna açıklarız. Ayın sonunda veya eylülün ilk haftasında tamamlamış oluruz. Geçici işçiler konusunu hemen çözeceğiz. Taşeron işçiler konusunu ondan sonra ele alacağız” ifadelerini kullandı.

VERGİ DİLİMİ MALİYENİN KONUSU
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz günlerde, gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmasını talep etmişti. Bu konuyla ilgili de konuşan Bakan Bilgin, “Gündemimizde şu an öyle bir çalışma yok ama çözülmesi gereken bir konu. Daha çok Maliye Bakanlığının konusu. Böyle bir talep daha önce de söz konusu olmuştu, Maliye Bakanlığımıza iletmiştik. Sendikalarımız hep, ‘Biz toplu sözleşme yapıyoruz, belli bir ücret ve zam alıyoruz ama yıl sonunda aynı parayı alamıyoruz’ şeklinde bir talepte bulunuyorlar. Bu haklı bir talep tabii ama doğrudan doğruya Maliye Bakanlığının vergi düzenlemeleriyle ilgili bir konu” dedi.

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMALARI ARALIKTA
Kasım ayında asgari ücrete yeni bir güncelleme yapılacağına ilişkin iddiaları da değerlendiren Bilgin “Bu konuyu aralıkta çalışacağız” diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler