,

Bahçeli: İdam cezası teklifini destekleriz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Orman yakanlarla mücadele amacıyla idam cezası tartışmalarını çok yararlı gördüğümü, şayet bu cezanın tekraren hukuk mevzuatımıza girmesiyle ilgili kanun teklifi gelirse seve seve destek olacağımızı ifade ediyorum" dedi.

Bahçeli: İdam cezası teklifini destekleriz

Orman yangınlarına dair değerlendirmede bulunan Bahçeli, milli servet olan ormanları korumanın her vatan evladının ihmal edemeyeceği bir görev olduğuna dikkati çekti.

Bahçeli, yeşile düşman kesilenlerin, ormana tahammülsüz olanların dönem dönem sadece ağaçları değil canlarını da yaktığını vurgulayarak, ormanların coğrafyanın akciğeri, pek çok canlının yuvası olduğunu, ona kast edenlerin de vatana kast ettiğini söyledi.

Ormanları ateşe verenlerin ihanetle, rezaletle ve cinayetle bile izah edilemeyecek bir kötülüğün faili olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Büyük hünkarımız Fatih Sultan Mehmet Han, bu söylediklerimden mülhem, 'ormanda dal kesenin başını keserim' diyerek meselenin hayatiyetini ifade etmişti." diye konuştu.

Marmaris'te 4 bin 500 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü dile getiren Bahçeli, çok üzüldüklerini ve kahrolduklarını kaydetti.

Yeşile, doğaya, ormana, orman canlılarına, orman köylülerine ve Türkiye'nin doğal varlığına bahanesi ne olursa olsun sabotaj veya saldırı içinde olanlara her cihetten en ağır cezayı vermenin milletin haklı beklentisi olduğunu belirten Bahçeli, "Ağaçlarımızı yakanların hayat ışığını söndürmek boynumuzun borcudur. Böylesi bir caniliğin, böylesi bir canavarlığın, bu tip bir vandallığın olağan karşılanması, sıradan görülmesi akla da, ahlaka da, adalete de, insanlık değerlerine de bütünüyle aykırıdır." dedi.

Marmaris'teki yangına neden olan zanlının "aileme kızdım ormanı yaktım" şeklinde yaptığı açıklamaya da tepki gösteren Bahçeli, "Şu cürete, şu şerefsizliğe, şu küstahlığa, şu zehirli sözlere bakar mısınız? Her canı sıkılan bir yeri yakarsa, her kafası bozulan ülkemize vahim bir zarar verirse milli varlığımızı nasıl koruyacağız? Bu vatan ve millet düşmanına, sorarım sizlere, hangi cezayı verirsek yüreğimiz soğuyacaktır?" ifadelerini kullandı.

Kaynak : TRT Haber

İlişkili Haberler

Manşetler