USD : 18,55 %0,27
EUR : 18,24 %0,13
ALTIN (Gr): 996,95 %0,92
BIST 100 : 3.151,92 %0,16
BITCOIN : 19.588,93 %0,41
Petrol : 89,59 %1,24
Gündem

Altılı masada adaylık pazarı

3 Temmuz'da bir defa daha bir araya gelecek olan 6’lı masanın ortakları arasında kimin aday olacağına yönelik tartışmalar sürerken, son günlerde isimleri cumhurbaşkanlığı adaylığı için ortaya atılan Abdullah Gül, Abdüllatif Şener ve İlhan Kesici masayı karıştırdı.

21 Haziran 2022 Salı 10:07

Türkiye Gazetesinde yer alan hahabere göre, CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olması konusunda baskılar artarken, bir yandan da kulislerde farklı aday isimlerinin gündeme gelmesi, 6’lı masada ‘Adaylık pazarı kuruldu’ yorumlarına sebep oldu.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi vaadiyle yola çıkan CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi liderleri 3 Temmuz’da beşinci defa bir araya gelecek. Bu toplantı öncesinde 6’lı masanın ortakları arasındaki cumhurbaşkanlığı adaylığı krizi ise giderek büyüyor. Son günlerde isimleri cumhurbaşkanlığı adaylığı için ortaya atılan Abdullah Gül, Abdüllatif Şener ve İlhan Kesici masayı karıştırdı. Özellikle CHP’de bu isimlere yönelik tepkiler yükselirken, yeni bir ‘Ekmelledin İhsanoğlu vakası’ yaşanmasından duyulan endişeler parti yönetimine iletildi. Önce DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun mutabakata varılmaması durumunda cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklaması da 6’lı masada büyük sıkıntıya sebep oldu.

VATANDAŞ ‘SOMUT ÖNERİ’ BEKLİYOR
Öte yandan; 6’lı masayı oluşturan partilerin vatandaşa ‘Somut öneri’ niteliğinde bir vaatte bulunmaması, yaptıkları toplantılarda cumhurbaşkanını kimin seçeceği bile belli olmayan parlamenter sistem dışında bir konu başlığının gündeme gelmemesi gibi sebeplerle oluşan belirsizliklerin seçmen nezdinde tepkiye yol açtığı belirtiliyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi