,

Aksoy Araştırma Cumhurbaşkanlığı anket sonuçlarını açıkladı

Aksoy Araştırma: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’la arasındaki oy farkını yüzde 13,6’ya çıkardı

Aksoy Araştırma Cumhurbaşkanlığı anket sonuçlarını açıkladı

Kendini profilinde CHP'li olarak tanıtan Ertan Aksoy, Türkiye Monitörü 2023 Yılı 12. Hafta Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı.

Araştırma sonuçlarına göre 2023 yılı Mart ayının ilk haftasından bu yana geçen sürede AKP’nin oyunda yüzde 1’lik artış olduğu görüldü. Ankete öre, Kılıçdaroğlu, adaylığı açıklandığında Erdoğan’la arasında yüzde 11,2 olan oy oranı farkını yüzde 13,6’ya çıkardı.

Ankette katılımcılara “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” diye soruldu. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra anketin sonuçlar şöyle:

AKP yüzde 31,9

CHP yüzde 27,8

İyi Parti yüzde 11,4

HDP yüzde 10,3

MHP yüzde 6,9

Saadet Partisi yüzde 0,8

DEVA Partisi yüzde 0,6

Gelecek Partisi yüzde 0,6

 

Diğer yüzde 9,7

Diğer yüzde 9,7

Ankette katılımcılara ayrıca “Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasından hangisine oy verirsiniz?” diye de soruldu.

Katılımcıların yüzde 56,8’i Kılıçdaroğlu dedi.

Katılımcıların yüzde 43,2’si Erdoğan dedi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ertan Aksoy “AKP’de 3 hafta öncesine göre %1’lik bir artış, CHP’de %0,6’lık bir düşüş gözlemliyoruz. Bununla birlikte iki adaylı seçime gidilmesi halinde Sayın Kılıçdaroğlu rakibi ile arasındaki farkı %13,6’ya kadar çıkarabildi. Adaylığı açıklandığında yaptığımız ölçümde bu farkı %11,2 bulmuştuk. O dönemin asıl sorusu bu anlamlı farkın dönemsel bir heyecana dayalı olup olmadığıydı. Farkın gerilemediği gibi artmış olması kalıcı bir durumun işaretini oluşturmaktadır” dedi.

 

1618

Araştırma, %95 güven aralığında %2,5 hata payı ile 153 örneklemle 26 ilde gerçekleştirilmiştir.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler