Gündem

Ak Partili Yazıcı 3 dönem kuralını açıkladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Biz 3 dönem kurula takılmıyoruz" dedi.

Eklenme : 26 Ocak 2023 Perşembe 00:29 - Güncelleme : 26 Ocak 2023 Perşembe 00:31


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Habertürk TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

- Ak Parti'de üç dönem kuralı

AK Parti tüzüğünde yer alan "üç dönem" kuralına ilişkin bu seçim döneminde nasıl bir uygulama yapılacağı sorulan Yazıcı, bu kurala takılan 50 küsur dolayında arkadaşlarının olduğunu aktardı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve kendisinin bu tüzük kuralına takıldıkları yönünde haberlerin yer aldığını söyleyen Yazıcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben ve Binali Bey bu kurala takılmıyoruz. Tüzüğümüze göre üç dönem peş peşe milletvekili olamaz. Ara verdikten sonra tekrar aday olabilir. Biz ara vermişiz. Kural önemli ama partimizin politikası, teşkilat yapımız, siyaset tarzımız itibarıyla bu konuda çok dogmatik bir katılığımız yok. Genel başkanımızın başkanlığında bunlar değerlendirilecek. Esas olan partinin daha başarılı olmasını hedeflemek. Esas olan partinin çıkarlarını, dolayısıyla ülkemizin çıkarlarını öncelemek suretiyle bu süreçleri, kararları oluşturmaktır."

Kaynak : Anadolu Ajansı