,

AFAD'ın 13 yıl önce yaptığı deprem konutlarının hala tapusu yok!

On üç yıl önce Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen depremin ardından inşa edilen AFAD konutlarının, aradan geçen 13 yıla rağmen tapusu çıkmadı. Evlerini satan ancak tapusu olmadığı için devrini yapamayan hak sahipleri de duruma isyan etti.

AFAD'ın 13 yıl önce yaptığı deprem konutlarının hala tapusu yok!

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 8 Mart 2010'da meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki deprem 10 köyde yıkıma neden olurken, 41 kişi hayatı kaybetti, 34 kişi ise yaralandı. Depremin ardından ilçenin çeşitli yerlerine yapılan AFAD konutlarına yerleşenlere, aradan geçen 13 yıla rağmen tapuları verilmedi. Evlerini satan ancak tapusu olmadığı için devrini yapamayan hak sahipleri de, sorunun çözülmesini istiyor.

'ARTIK NEREYE FERYAT EDELİM BİLEMİYORUM'

Gazete Duvar'dan Ardıl Batmaz'ın haberine göre; mücbir sebeplerden dolayı depremin ardından aceleyle konutların yapılıp teslim edildiğini belirten CHP Karakoçan İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, “Geldiğimiz süreçte buranın ne jeolojik raporu, ne imarı, ne ifrazı, ne de tevhidi yapılmış. Vatandaş evin borcunu bitirmiş, devrini yapmak istiyor ama yapamıyor. Tapu olmadığı için kendi aralarında alım satım yapıyorlar. Artık nereye feryat edelim, bilemiyorum. Elazığ AFAD İl Müdürü, il genel meclisine geldiğinde bu konuyu gündeme getirdik, tapuların durumunu sorduk. Çalışmaların devam ettiğini söyledi ancak aradan geçen bir ayın ardından hiçbir girişimde bulunulmadığını gördük” dedi.

'EVİMİ SATTIM AMA TAPU YOK DİYE DEVREDEMİYORUM'

Evini satan ancak tapusu olmadığı için devrini yapamayan isimlerden biri olan Ramazan Akbulut, depremin ardından Karapınar köyündeki evlerinin ağır hasar aldığını ve yerine yapılan AFAD konutuna dönemin parasıyla yaklaşık 80 bin lira ödeme çıktığını söyledi.

Akbulut, şöyle konuştu:

“Hala ödemelerinin bir kısmını yapamadık. 20 bin lira peşin, ardından 15 bin lira verdik. Hala da ödemeye devam ediyoruz. Normalde ben müşteri buldum, anlaştım, evimi sattım ama tapu yok diye devredemiyorum. Alan insan da benim köylüm olduğu için şu an için bir sorun yaşamıyoruz. AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, Karakoçan ziyaretinde ‘Bu sorunu çözeceğiz’ dedi. Valilik devreye girdi ‘Olayın arkasındayız’ dedi ama hiçbir şey olmadı. Şu an bizim köyde böyle 6 konut var ama 6’sının da tapusu yok. Yaklaşık 35 tane böyle sorunlu ev olduğu söyleniyor. Durumun acilen çözülmesini talep ediyoruz."

İlişkili Haberler

Manşetler