,

10 yıl önce ‘yıkılır’ raporu verilen hastane mezar oldu

2012’de “Depreme dayanıksız” olduğu tespit edilen İskenderun Devlet Hastanesi’nde 70 kişi enkazda can verdi. Bilirkişi raporu hala hastanenin internet sitesinde duruyor.

10 yıl önce ‘yıkılır’ raporu verilen hastane mezar oldu

İskenderun Devlet Hastanesi depremde ağır hasar gördü, A Blok tamamen yıkıldı. Aralarında sağlık çalışanları ve hastaların da olduğu 70 kişi yerle bir olan hastane binasında hayatını kaybetti.

İskenderun merkezde 1968 yılında açılan hastane önce SSK hastanesi olarak hizmet verdi. 1992'de kapasitesi arttırıldı, 2005'te ise adı İskenderun Körfez Devlet Hastanesi diye değiştirildi. Yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi A blokunun depreme dayanıksız olduğu ve yıkılabileceği yönünde bir bilirkişi raporunun 2012'de düzenlendiği ortaya çıktı. Hastanenin resmi internet sitesindeki tanıtım sunumunda A Blok için 2012 yılında ‘deprem dayanıklılık testi raporu olumsuz gelmiştir' bilgisine yer verildi.

BİNA PERFORMANS ANALİZİ YAPILDI

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay İskenderun Temsilci Yardımcısı Levent Çeliktürk, İskenderun Devlet Hastanesi'nin depreme dayanıksız olduğuna dair raporu bizzat kendisinin verdiğini açıkladı. Çeliktürk, “İskenderun Devlet Hastanesi için 10 yıl önceki yıkılır raporunu ben verdim. Yıkılması gerektiğine dair raporunu verdim. Bina performans analizini ben yaptım. Yüzde yüz yıkılabilir raporuydu” dedi.

TEDAVİ İÇİN GELİP ENKAZDA KALDILAR

İskenderun Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanları, hastalar ve hasta yakınları enkaz altında kaldılar. 70 kişi buradaki yıkımda can verdi.

Kemal ATLAN

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler