,

Yoksul vatandaş kredi bataklığında yok oluyor!

Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı Finansal Hesaplar Raporu’na Türkiye'de ekonominin nasıl yanlış yönetildiğini bir kez daha ortaya koydu.

Yoksul vatandaş kredi bataklığında yok oluyor!

İktidarın yanlılş ekonomi yönetiminin faturasını yoksul ve orta sınıf vatandaş ödemeye devam ediyor. Son açıklanan verilere göre bankada parası olan zenginlerin varlıkları hızla yükselirken yoksul vatandaşların kredi borçları katlandı. Bir yılda borçlar yüzde 75, varlıklar ise yüzde 71 arttı.

KREDİ BORCU 3 TRİLYON 245 MİLYAR TL'YE ÇIKTI

Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı Finansal Hesaplar Raporu'na göre, Türkiye'de 2023 yıl sonuna kadar hane halklarının borçları ciddi bir artış gösterdi. 2022 sonunda 1 trilyon 858 milyar lira olan borçlar, 2023 sonunda 3 trilyon 245 milyar liraya ulaştı. Bu dönemde kredi kullananların üzerindeki borç yükü ise 1 trilyon 387 milyar lira artarak büyük bir sıçrama yaşadı.

MERKEZ BANKASI'NIN KASASI ZENGİNLERE ÇALIŞIYOR

Hanehalkının finansal varlıkları ise, bu süreçte, 7.3 trilyon liradan 12.4 trilyon liraya yükseldi. 5 trilyon 138 milyar lira artışın büyük kısmında kur ve faizlerdeki yükseliş önemli rol oynarken, zenginleşenlere yapılan ödemeler ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın kasasından çıkmış oldu.

Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler