,

TESK: Emekli maaş zamları arasında ayrım yapılmamalı

Emekli ve memur zamları hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zam oranları arasında ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi.

TESK: Emekli maaş zamları arasında ayrım yapılmamalı

Palandöken, “Yılsonu enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte ülke genelinde 16 milyona yakın emekli için zam oranları belli oldu. Ancak memur emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarının farklı olması adil bir uygulama değil. Bu uygulama eşitlik ilkesine aykırıdır. Emekli maaş zamları arasında ayrım yapılmamalıdır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkaniyetli bir ölçekte çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğinden yana şüphemiz yok” diye konuştu.

“Maaşlarda norm birliği sağlanmalı”

 Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin de memur emeklileri ile aynı zam oranına tabi tutulmasını isteyen Palandöken, “Memur ve memur emeklisine yüzde 49,25 oranında zam yapılırken esnaf, çiftçi, işçi emeklilerine yüzde 37,55 oranında zam yapılması büyük bir haksızlıktır. Gece gündüz demeden çalışan Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkârlarımız hem en uzun prim gün sayısını öderken hem de en düşük emekli maaşını alıyor. Oysa tüm emeklilerimiz aynı enflasyondan mustarip. Esnaf emeklileri artık ay sonunu kara kara düşünür oldu. Memurlara tanınan haklar esnaf, çiftçi ve işçi emeklilerine de sağlanmalı. Yeni bir düzenleme ile emekli vatandaşlarımız için maaşlarda norm birliği sağlanarak yaşanan olumsuzluğun önüne geçilmeli” dedi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler