,

SPK bu haftayı pas geçti: Halka arzlarda dikkat çeken tablo

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bültenine göre bu hafta halka arz onayı verilen şirket olmadı. Son açıklanan halka arz sonucunda yılın en düşük katılımcı sayısının kaydedilmesi dikkat çekmişti.

SPK bu haftayı pas geçti: Halka arzlarda dikkat çeken tablo

Son dönemde halka arzlara olan ilgideki düşüş dikkat çekerken Sermaye Piyasası Kurulu'nun 31 Mayıs Cuma günü yayımladığı haftalık bültene göre bu hafta hiçbir şirkete halka arz onayı verilmedi.

En son halka arz onayı verilen ve talep toplamı süreci biten şirketler Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri ve Ticaret AŞ, Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret AŞ oldu.

Bu 3 şirketten yalnızca Altınkılıç Gıda'nın sonuçları açıklandı. Altınkılıç Gıda halka arzına toplamda 1 milyon 287 bin 718 kişi katıldı. Böylece yılbaşından bu yana halka arza katılan en düşük yatırımcı sayısı kaydedildi.

Şimdiye kadar en çok yatırımcı talebi Altınay Savunma halka arzında oldu. Altınay Savunma'nın halka arzına toplamda 3 milyon 628 bin 586 kişi katıldı.

HALKA ARZ TALEBİNDEKİ DÜŞÜŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Yılbaşından bu yana gerçekleşen 20 halka arzda son dönemde yatırımcıların taleplerindeki düşüş dikkat çekmeye başladı.

İşte yıl başından bu yana sırasıyla halka arzlardaki katılımcı sayıları:

ARZ FİYATININ ALTINA DÜŞEN ŞİRKETLER

Diğer bir yandan halka arz edilen şirketlerden bazılarının halka arz fiyatının altında işlem görmesi de dikkat çekiyor.

Bu yıl halka arz olan ve işlem gören 17 şirketten 5 tanesi cuma günkü kapanışta halka arz edildiği fiyatın altında işlem gördü.

Bu şirketlerden en çok kaybettiren 9 Mayıs'ta işlem görmeye başlayan Lila Kağıt oldu. 37,39 liradan halka arz edilen şirket haftayı 28,04 liradan tamamladı. Böylece şirket yatırımcısına yüzde 25,01 kaybettirdi.

Diğer bir yandan Koton Mağazacılık da haftayı halka arz olduğu fiyatın yüzde 21,57 altında kapattı. Şirket 30,50 liradan halka arz olurken son işlem fiyatı 23,92 oldu.

26 Nisan'da 135 liradan halka arz olan Rönesans Gayrimenkul yatırım ise cuma gününü 115,50 seviyesinden kapattı. Hisse halka arz olduğu günden bu yana yüzde 14,44 değer kaybetti.

39,04 liradan 1 Mart'ta halka arz olan Oba Makarna'daki kayıp ise yüzde 8,26 oldu. Oba Makarna cuma gününü 36 liradan kapattı.

17 Mayıs'ta 20,50 liradan halka arz olan Koç Metalurji ise haftayı 19,70 liradan kapattı. Böylece hisse haftayı halka arz fiyatının yüzde 3,90 altında kapattı.

Gülben DİKMEN

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler