USD : 18,50 %0,23
EUR : 17,84 %0,30
ALTIN (Gr): 974,02 %1,14
BIST 100 : 3.310,70 %1,56
BITCOIN : 20.258,71 %5,99
Petrol : 85,43 %1,63
Ekonomi

Satışlar düşmeye devam ediyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD’nin raporuna göre Avrupa Otomobil pazarında satışlar 2022 Ocak-Ağustos döneminde 2021 yılı aynı dönemine göre yüzde 11,8 azaldı.

19 Eylül 2022 Pazartesi 08:00

Türkiye Gazetesinden Ali ÇELİK'in haberi

Türkiye, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 düşüş kaydederken Avrupa otomobil satışları sıralamasında 6. ülke olarak yer aldı. En fazla düşüş gösteren ülkeler ise sırasıyla yüzde 24,7 ile Norveç, yüzde 22,3 ile Romanya ve yüzde 19,5 ile Danimarka oldu. Geçen yılın aynı ayına göre en fazla büyüme gösteren pazarlar ise sırasıyla yüzde 42,4 ile Portekiz ilk sarada yerini alırken yüzde 39,7 ile Yunanistan ve yüzde 36,4 İrlanda oldu.

Otomotivi de enerji krizi vurdu! Son iki yılda maliyet yüzde 200 yükseldi

Türkiye otomotiv tedarik sanayinin çatı kuruluşu Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), enerji maliyet artışlarının otomotiv tedarik sanayinde yer alan firmalara olan etkilerini ortaya koyan güncel araştırmasını kamuoyuyla paylaştı. TAYSAD üyeleri arasında yapılan anket çalışmasına göre enerji darboğazı nedeniyle yurt dışı müşterilerin üretimlerinde düşüş olacağını öngörenlerin oranının yüzde 98 gibi çok yüksek bir düzeyde olması dikkat çekiyor. Katılımcıların yarısından fazlası, Eylül 2020’ye göre satılan mamul maliyetleri içinde enerji payının yüzde 200 arttığını belirtirlerken, katılımcıların yüzde 87’sinin yurt içi OEM’lerin, enerji maliyetlerinden dolayı üretim aşamasında oluşan artışın büyük bir kısmını ya da tamamını ödemediğini belirtmesi ayrıca öne çıktı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan TAYSAD Başkanı Albert Saydam, “Tüm dünyada hissedilen bir enerji krizinin içindeyiz. Bu kriz, küresel anlamda tüm otomotiv sanayini derinden etkiliyor. Avrupa’da çok yakın zaman içinde bu krizin üretimi ve birçok sanayi kolunu durdurma noktasına geleceğine yönelik kaygılar var. Avrupa’da yaşanan panik havası şu an bizim ülkemizde yok ama elbette endişe yüksek” açıklamasında bulundu. Artan enerji maliyetlerinin tedarik sanayinin bilançolarına negatif etkisine dikkat çeken Saydam, özellikle Türkiye’deki OEM’ler ile yapılan mevcut sözleşmelerin enflasyonun yüzde 15 gibi düşük ve stabil olduğu dönemlerden kalan uygulamalar olduğunun altını çizerek, “Yüksek enflasyonlu bu dönemde artan enerji maliyetlerinin eklenmesiyle Türk otomotiv tedarik sanayi çok ciddi kayıplar yaşıyor. Ana sanayi firmalarıyla yapılan sözleşmelerdeki uygulama ve fiyat güncelleme yöntemleri, güncel maliyet yapımız karşısında yetersiz kalıyor. Yaptığımız üretimde yurt içi OEM’lerin, enerji maliyetlerinde oluşan artışın büyük bir kısmını ya da tamamını ödememesi sektörün şu an en önemli sıkıntılarının başında geliyor. Tedarik sanayinin ayakta kalabilmesi için burada çok hızlı bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Türkiye Gazetesi