,

Nebati: Konut kampanyasında gerekirse şartları yumuşatırız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022'de dünyanın her ülkesinde enflasyon yükseldi. Türkiye'de enflasyon hariç, tüm makro ekonomik göstergelerde tam bir iyileşme var" dedi.

Nebati: Konut kampanyasında gerekirse şartları yumuşatırız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.

Nebati'nin konuşmasından öne çıkanlar:

Enflasyon ile ilgili çok ciddi bir ataleti kırdık, iyi bir ivme yakaladık. Enflasyon çok ciddi bir şekilde düşmeye başladı. Vatandaş günlük hayatında bu iyileşmeleri daha çok hissetmiş olacak. 2022'de dünyanın her ülkesinde enflasyon yükseldi. Türkiye'de enflasyon hariç, tüm makro ekonomik göstergelerde tam bir iyileşme var.

Konut fiyatlarının yükselmemesi için tedbirimizi alıyoruz. Artışı kimlerin yaptığını Risk Analiz Merkezi tarafından radarla takip altına aldığımız için her türlü fiyatlama şuanda elimizde var. Aynı akşam fiyat artışına gidenler bizim kontrolümüzde. Amacımız konuta gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlarımızın bu konutu alabilmeleri.

Konut fiyatlarındaki yükseklikten şikayet eden vatandaşlarımıza kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini sağlıyoruz. İkinci el konut finansmanıyla ilgili bir talep var, bankalarla çalışmalarımız başladı. Bankaların sert tutumunu gevşeteceğiz. Bankalarla özel hukuk çerçevesinde bir çalışma yapılıyor. Bankalarımız kendi belirledikleri faizle ikinci el konut konusuna girebilir.  Konut sahipliği önümüzdeki süreçte biraz daha kolaylaşacak. 

(Orta Gelirliye Konut Projesi) Bu bir konut kampanyası değil, gayrimenkul finans mimarisidir. Konut sayısında sınırımız yok, gerekirse kredi miktarını artırırız.

(Tapuda düşük rayiç gösterilmesi) Bir uzlaşma ile bu işin çözülebileceğini düşünüyoruz. 

(İşverene KGF desteği) EYT Kanunu Meclis'ten geçtiğinde işveren için ortaya çıkacak öngörülemeyen maliyetlere karşı tedbirlerimizi aldık. EYT ile ilgili kıdem tazminatını doğrudan çalışanın hesabına yatıracağız, doğrudan çalışanın hesabına gidecek. 

Bu bir çağrıdır. Pazartesi günü kamunun ortaya koymuş olduğu tavra, siz (konut firmaları) de destek vereceksiniz. Siz de bunu kampanyaya dönüştüreceksiniz."

Kaynak : TRT Haber

İlişkili Haberler

Manşetler