,

İslam Memiş'ten FED yorumu: Soymadan bırakmayacaklar!

FED Başkanı Powell'ın merakla beklenen konuşmasının ardından piyasalar negatif bir seyir izlerken uzmanlar bu açıklamaları değerlendirdi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise umutsuz konuşurken "Soymadan bırakmayacaklar" dedi.

İslam Memiş'ten FED yorumu: Soymadan bırakmayacaklar!

Powell'ın merakla beklenen "Jackson Hole" konuşmasında enflasyonla mücadelede geri adım atmayacaklarının sinyalini vermesinin ardından endeksler, negatif bir seyir izledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek olduğunu vurgulayan Powell, "Fiyat istikrarını yeniden sağlamak biraz zaman alacak ve talep ile arzı daha iyi bir dengeye getirmek için araçlarımızı güçlü bir şekilde kullanmayı gerektiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Powell, "Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz da acı verecektir." dedi.

Fiyat istikrarının yeniden sağlanamamasının çok daha büyük bir acı anlamına geleceğini belirten Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesini gerektireceğini aktardı. Powell, eylül toplantısındaki faiz kararının ise gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacağını ifade etti.

Diğer Fed yetkililerinin konuşmaları da piyasaların odağındaki yerini korurken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyona ilişkin gelen veriler doğrultusunda eylül ayında 50 baz puanlık faiz artışını destekleme eğilimi olduğunu belirtti. Bostic, politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 3,50-3,75 aralığına çıkarılması konusunda umutlu olduğunu kaydetti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da Fed'in derin bir resesyonu ve ağır işsizliği tetiklemeden enflasyonu düşürebileceğine inandığını belirtti. Harker, faizlerin daha ne kadar yüksek kalması gerektiğinden ise emin olmadığını aktardı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise faiz oranlarının yüzde 4'ün üzerine yükseltilmesi gerektiğini düşündüğünü ve Powell'ın Fed'in enflasyonu düşürme kararlılığı hakkında "güçlü bir mesaj" verdiğine inandığını ifade etti.

FED Başkanı'nın bu açıklamalarını değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise dikkat çeken uyarılardı bulundu.

İslam Memiş'ten FED yorumu geldi. Memiş herkesi uyardı.

İşte Memiş'in Twitter'dan paylaştığı o yorumu:

"FED Başkanı Jerome Powell'ın 30 dakika beklenen konuşması 10 dakika sürdü. Gerginlik ve belirsizlik sezinledim. Dünyada finansal piyasalarda tıkanıklık ve belirsizlik var. Kimse ne yapacağını bimiyor. Ona göre 2023'ü planlayın. Soymadan bırakmayacaklar. Varlıklarınıza sahip çıkın yeter."

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler