,

İngiliz devi BP Türkiye pazarından çekildi. İstasyonları PO aldı

Petrol Ofisi Grubu, BP'nin Türkiye'deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladı.

İngiliz devi BP Türkiye pazarından çekildi. İstasyonları PO aldı

BP’nin Türkiye pazarındaki BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı.Rekabet Kurumu'nun onayına tabi olan satışın 2024'te tamamlanması bekleniyor.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE OLAN GÜVENİMİZ TAM

”Petrol Ofisi Grubu'nun ana hissedarı Vitol'ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 
“Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu'nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye'nin geleceğine olan güvenimiz tam.” 

“PAZAR GÜCÜMÜZ DAHA DA PEKİŞECEK

”Petrol Ofisi Grubu CEO'su Mehmet Abbasoğlu da; “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu. 

Peki Petrol Ofisi (PO) kiin?

Petrol Ofisi'nin (PO) %51'i, 2000 yılında İş Bankası-Doğan ortaklığına 1.2 milyar $'a satıldı. 

O sırada medya patronu olan Aydın Doğan'ın yasalara göre özelleştirmeye katılması yasaktı. İhalede %40 peşin ödeme şartı getirildi. Yani Petrol Ofisinin kasasındaki parayla ödeme yaptılar. 

2005 yılında Aydın Doğan, İş Bankası'nın payını da aldı. Ardından 2006'da önce %34'ünü 1 milyar €, 2010'da ise kalanını yine 1 milyar €'ya Avusturyalı OMV'ye sattı. OMV toplamda hisselerin %96'sının sahibi oldu. OMV ise 2017'de PO'yu 1.4 milyar €'ya Hollandalı Vitol Group'a sattı. Yani bugün itibariyle Petrol Ofisinin sahibi Hollandalı Vitol Group

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler