BIST 100 5.036,98 %0.1 Dolar 19,07 %0.12 Euro 20,62 %0.88 Altın Gram 1.195,95 %1.32 Brent Petrol 76,17 %1.6 Bitcoin 27.771,99 %0.38
Ankaraparçalı az bulutlu18 °Cparçalı az bulutlu
,

İkinci el oto satışına ekspertiz zorunluluğu

Türkiye Gazetesinin Manşeti bakanlığı harekete geçirdi. Sıfır oto satışında 'noter onaylı ekspertiz raporu' istenecek.

İkinci el oto satışına ekspertiz zorunluluğu

Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre, Galericilerin stok yaparak yüksek kâr elde etmelerini önlemek amacıyla uygulamaya alınan ve suiistimale açık olan ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ şartına yeni detaylar eklendi. Gazetenin gündeme getirdiği ‘Kilometre şartına korsan çözüm’ başlıklı haberin ardından bakanlık satışlarda ‘noter onaylı ekspertiz raporu’ istendiğini açıkladı.

MECBURİ TUTULACAK
Yapılan düzenlemeye göre, her bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü getirildi. Noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış sözleşmesinde yer verme, satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda ise alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ilişkin beyanına yer verme yükümlülüğü bulunacak.

SİTELERE DENETİM GELDİ
 Ayrıca siteler üzerinden yapılan taşıt ilanları da takip edilecek ve tespit edilen aykırılıklar cezalandırılacak. Aynı tarihten sonra 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla iş yeri denetimleri yapılacak.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler