,

Hafize Gaye Erkan kasayı boş devraldı...

Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası’nı, kasası tamtakır bir şekilde Gaye Erkan’a devretti. Ardından BDDK Başkanlık koltuğuna oturdu.

 Hafize Gaye Erkan kasayı boş devraldı...

Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu. Ancak Erkan, adeta kasası boş bir kurumu devralıyor. 19 Mart 2021'de Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Şahap Kavcıoğlu görevde kaldığı 2 yıl 3 aylık dönemde adeta bankanın kasasını boşalttı, kaynaklarını tüketti.  Uluslararası piyasalara güven vermesi beklenen Erkan ise eksi 75.4 milyar dolarlık rezerve sahip Merkez Bankası Başkanı olarak koltuğa geçti. Kavcıoğlu ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile “uyumlu çalışması”  dolayısıyla adeta ödüllendirilerek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı'na atandı.

TCMB'yi “rasyonel” politikalara döndürecek isim olarak görülen Hafize Gaye Erkan dün itibarıyla net rezervleri eksi  5.7 milyar dolar ile dibi gören Merkez Bankası'nın başkanlık koltuğunu devraldı.  TCMB'nin swap (takas/ödünç alınan para) hariç net rezervi de geçen hafta eksi 61.2 milyar dolarla tarihi düşük seviyeye geriledi. Bankanın swaplar hariç net rezervlerinden Hazine yükümlülüklerini de düştüğümüzde net rezerv eksi 75.4 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

30 MİLYAR DOLAR HARCADI

Kavcıoğlu, TCMB Başkanlığı süresince, faiz indirimleriyle patlayan döviz kurlarını tutmak için rezervleri seferber etti.  Kavcıoğlu'nun döviz kurlarını tutmak için piyasaya yaptığı müdahalelerinin 177 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Sadece seçim öncesinde doları 20 liranın altında tutabilmek için kullanılan rezervlerin  ise 30 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.  Rezervleri tamamen tükenen banka son dönemlerde depo hesaplarını kullanmaya başladı.  Körfez ülkelerinden olduğu tahmin edilen gizli döviz transferleriyle TCMB'nin depo hesaplarına yılbaşından bu yana 13.7 milyar dolar aktarıldı.

BANKNOTLAR TÜKENDİ

Böylece TCMB'nin döviz depo hesaplarına gelen paralarla birlikte yurt dışı bankalara olan borcunun 22.6 milyar doları bulduğu hesaplanıyor.  Tüm kaynaklarını seçim için seferber eden Kavcıoğlu, kasasındaki nakit döviz banknotlarını da kullandı. TCMB verilerine göre, döviz banknot stoku, 2 Haziran itibarıyla 2.9 milyar dolara kadar geriledi. Kavcıoğlu'nun görevde olduğu dönemde sık sık dillendirdiği hedeflerden biri, cari fazla verilmesiydi ancak cari açıkta rekor kırıldı.

Bu yıl ocak ayında 9.9 milyar dolarla aylık bazda tüm zamanların rekorunu kıran cari açık, mart itibarıyla yıllık 54.2 milyar dolarla tarihi zirveye yakın seyrediyor. Kavcıoğlu'nun liralaşma olarak adlandırdığı stratejinin bir soncu olarak  toplam mevduatlar içinde döviz ve dövize endeksli   hesapların oranı yüzde 65'i buldu.

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler